Een motorverzekering hoeft helemaal niet duur te zijn — als je weet welke knoppen je kunt omdraaien. In 2026 betalen Nederlandse motorrijders gemiddeld tussen de 300 en 800 euro per jaar voor hun verzekering, maar de uitschieters zijn groot: een eenvoudige WA-polis voor een oudere motor kost soms nog geen 150 euro per jaar, terwijl een allriskverzekering voor een nieuwe superbike al snel boven de 1.000 euro per jaar uitkomt. Het verschil tussen de goedkoopste en de duurste aanbieder voor exact dezelfde dekking kan oplopen tot 40 procent. Reden genoeg om je huidige polis kritisch te bekijken.
In dit artikel leg ik uit welke dekkingsniveaus er zijn, welke factoren de premie bepalen en — het meest concreet — hoe je in de praktijk flink kunt besparen. Of je nu net je rijbewijs hebt of al twintig jaar motorrijdt, er is voor vrijwel iedereen een manier om goedkoper uit te zijn zonder onverantwoorde risico’s te nemen.
De drie dekkingsniveaus: WA, WA+ en allrisk
Elke motorrijder in Nederland is wettelijk verplicht om minimaal een WA-verzekering (Wettelijke Aansprakelijkheid) af te sluiten. Die dekt schade die je aan anderen toebrengt — letsel, materiaal, voertuigschade — maar betaalt niets als je eigen motor schade oploopt. Voor een motor met een lage dagwaarde is WA vaak de verstandigste keuze: de premie is het laagst en de kans dat je een schadeclaim indient voor je eigen motor weegt niet op tegen de extra kosten van een uitgebreidere dekking.
De middenweg is WA plus beperkt casco, ook wel WA+ of WA Beperkt Casco genoemd. Deze polis dekt bovenop de verplichte aansprakelijkheid ook schade door brand, diefstal, storm, hagelschade en aanrijding met dieren. Ruitschade zit er bij sommige verzekeraars ook bij. Dit is een populaire keuze voor motoren met een dagwaarde tussen de 3.000 en 8.000 euro: je beschermt jezelf tegen de meest voorkomende risico’s buiten je eigen schuld, zonder de hoge premie van een volledige allriskverzekering.
Allrisk (ook: volledig casco) is de meest uitgebreide dekking en vergoedt ook schade aan je eigen motor die jij hebt veroorzaakt — denk aan een val bij het parkeren, een aanrijding waarbij je schuldig bent of vandalisme. Voor nieuwe of dure motoren boven de 8.000 à 10.000 euro is allrisk in de meeste gevallen aan te raden. Zodra je motor ouder en minder waard wordt, wordt de premieverhouding ongunstig: je betaalt veel voor een uitkering die nooit de nieuwwaarde benadert.
Een snelle vuistregel: is de motor minder waard dan 3.000 euro, kies dan voor WA. Zit je tussen de 3.000 en 8.000 euro dagwaarde, overweeg dan WA+. Daarboven is allrisk doorgaans de moeite waard. Vergelijk altijd op verzekering.nl of via een vergelijkingssite om de actuele premies te checken.
Wat bepaalt jouw motorpremie in 2026?
Verzekeraars kijken naar een combinatie van factoren voordat ze een premie vaststellen. Als je weet welke factoren zwaar wegen, kun je daar rekening mee houden bij de aanschaf van een nieuwe motor of bij het kiezen van een verzekeraar.
Cilinderinhoud en vermogen zijn de meest directe motorfactoren. Hoe groter de motor, hoe hoger het risico op ernstige schade en hoe hoger de premie. Een 125cc scooter of instapmotor valt in een lage risicoklasse; een 1000cc superbike of zware toermotor zit al gauw in de hoogste categorie. Sommige verzekeraars rekenen ook met het maximale vermogen in kilowatt — een sportmotor met 150 kW wordt anders beoordeeld dan een toermotor met 70 kW, ook als de cilinderinhoud vergelijkbaar is.
Motortype en merk spelen ook een rol. Sportmotoren worden statistisch vaker betrokken bij ongelukken en zijn vaker doelwit van diefstal dan tourers of naked bikes. Populaire merken als Honda, Yamaha en Kawasaki scoren in diefstalstatistieken anders dan exclusievere Europese merken. Verzekeraars gebruiken historische schadedata per model om het risico te bepalen.
Leeftijd en rijervaring zijn bepalend voor de persoonlijke risico-inschatting. Rijders onder de 25 jaar betalen gemiddeld aanzienlijk meer; het omslagpunt ligt bij de meeste verzekeraars rond de 25 tot 30 jaar. Ook het aantal jaren dat je motor rijdt telt mee: iemand met tien jaar rijervaring krijgt een gunstiger tarief dan iemand die net zijn motorrijbewijs heeft gehaald, ook al zijn ze even oud.
Woonplaats beïnvloedt de premie via postcodegebieden. In stedelijke gebieden met een hogere diefstalfrequentie — denk aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag — betaal je doorgaans meer dan in landelijke regio’s. Dit verschil kan per verzekeraar 10 tot 20 procent uitmaken.
Diefstalgevoeligheid van het model is een aparte factor. Bekende diefstalmodellen krijgen een hogere premie toebedeeld, ongeacht jouw eigen situatie. Check dit vóórdat je een motor koopt: via de RDW-statistieken is openbare informatie beschikbaar over schade- en diefstalcijfers per voertuigcategorie.
Winterschorsing en seizoensdekking: alleen betalen als je rijdt
De meest directe manier om op jaarbasis te besparen, is de motorverzekering schorsen of overstappen op een seizoenspolis. De meeste motorrijders in Nederland rijden tussen april en oktober; de motor staat de rest van het jaar in de garage of stalling. Toch betalen veel rijders het hele jaar door dezelfde premie.
Bij schorsing geef je de motor tijdelijk af bij de RDW (kentekenbewijs inleveren), waarna de verzekeringsplicht vervalt en je geen premie betaalt. Het nadeel: gedurende de schorsing is de motor nergens meer voor gedekt, ook niet voor brand of diefstal. Zie ook het verwante artikel over motorverzekering opzeggen en winterstop voor de exacte procedure.
Slimmer voor de meeste rijders is een seizoenspolis: je bent het hele jaar verzekerd (zodat je motor ook in de winter gedekt is tegen diefstal en brand), maar betaalt een lagere premie dan bij een volledig jaarcontract. Interpolis biedt bijvoorbeeld een winterstopkorting aan waarbij je automatisch minder betaalt buiten het rijseizoen. Vergelijk aanbieders op dit punt, want de korting loopt sterk uiteen.
Beperkt kilometrage: minder rijden, minder betalen
Rij je minder dan 5.000 of 7.500 kilometer per jaar? Dan kom je bij veel verzekeraars in aanmerking voor een kilometerpolis of een korting op basis van laag gebruik. Hoe minder kilometers je maakt, hoe kleiner de kans op een aanrijding — en dat vertaalt zich in een lagere premie.
De besparing op een jaarkilometrage van minder dan 5.000 km ten opzichte van een standaardpolis kan 10 tot 25 procent bedragen, afhankelijk van de verzekeraar. Let wel op: rij je structureel meer dan het opgegeven aantal kilometers, dan kan de verzekeraar bij een schade de uitkering verlagen of de dekking aanvechten. Houd je kilometerstand bij en pas het opgegeven aantal aan zodra dat verandert.
Eigen risico, no-claim en no-claim meenemen
Een hoger vrijwillig eigen risico verlaagt je jaarpremie direct. Bij veel motorverzekeringen kun je kiezen voor een eigen risico van 250, 500 of zelfs 1.000 euro. Hoe hoger het bedrag dat je zelf draagt bij een schade, hoe lager de verzekeraar zijn risico inschat — en hoe goedkoper de polis. Dit is een verstandige keuze als je al een aantal schadeclaimvrije jaren hebt en de kans op schade klein acht.
Het no-claimsysteem werkt bij motorverzekeringen vergelijkbaar met dat van autoverzekeringen. Per schadevrij jaar stijg je een trede op de no-claimladder, wat neerkomt op een lagere premie. Sommige verzekeraars hanteren een no-claimkorting van tot wel 80 procent na voldoende schadevrije jaren. Dit is ook de reden waarom het bij kleine schades — zeker bij een relatief lage dagwaarde van je motor — vaak financieel verstandiger is om schade zelf te betalen dan het bij de verzekeraar te claimen.
Ben je al jaren motorrijder bij een andere verzekeraar? Neem je opgebouwde no-claimkorting mee naar je nieuwe verzekeraar. Je vraagt bij de oude maatschappij een no-claimverklaring op — dat is een document waarop staat hoeveel schadevrije jaren je hebt — en de nieuwe verzekeraar neemt dat mee in de premiebepaling. Dit geldt ook als je jarenlang alleen auto hebt gereden: sommige verzekeraars accepteren je autorijervaring deels als grondslag voor een gunstiger motorpremie.
Diefstalpreventie en stalling: minder risico, lagere premie
Diefstal is voor verzekeraars een van de grootste kostenposten bij motorverzekeringen, zeker voor populaire en waardevolle modellen. Wie aantoonbaar investeert in beveiliging, beloont de verzekeraar vaak met een lagere premie.
Het ART-keurmerk (Aanval Resistentie Test) is de Nederlandse standaard voor motorsloten. ART-1 en ART-2 zijn de instapklassen, maar voor WA+ en allrisk eisen de meeste verzekeraars minimaal een ART-3 of ART-4 goedgekeurd slot. Een goed kettingslot met ART-4 keurmerk — bevestigd aan een vast punt — is voor veel rijders al voldoende om aan de polisvoorwaarden te voldoen. Sommige verzekeraars geven extra korting als je daarbovenop een GPS-tracker installeert; daarmee is gestolen materiaal in veel gevallen snel traceerbaar en dat verlaagt het uitkeringsrisico voor de verzekeraar.
Aantoonbaar stallingen in een afgesloten ruimte — garage, bewaakt stallingsgebouw — geeft bij veel verzekeraars recht op een korting. Documenteer dit in je aanvraag of bij je huidige verzekeraar: een bewijs van stalling kan het verschil maken tussen twee premieklassen. Rijders die hun motor in de open lucht stallen, in stedelijk gebied met hoge diefstalcijfers, betalen de hoogste tarieven.
WA in plaats van allrisk bij een oudere motor
Naarmate je motor ouder wordt en de dagwaarde daalt, wordt het steeds minder zinvol om allrisk te blijven betalen. De verzekerde som die je uitbetaald krijgt bij total loss is de dagwaarde — niet de nieuwprijs. Als de allriskpremie op jaarbasis meer dan 10 tot 15 procent van de huidige dagwaarde van je motor bedraagt, is het financieel gezien aantrekkelijker om terug te vallen op WA of WA+.
Voorbeeld: een motor met een dagwaarde van 3.500 euro en een allriskpremie van 600 euro per jaar — dat is ruim 17 procent van de waarde. Stap je over naar WA (stel 180 euro per jaar), dan leg je in drie jaar 1.260 euro opzij terwijl je maximale risico 3.500 euro is. Over een langere termijn is dat doorgaans gunstiger, zeker als je schadevrij rijdt.
Controleer de dagwaarde van je motor jaarlijks via de Consumentenbond of via Autotelex/NADA en heroverweeg je dekking zodra de verhouding premie/dagwaarde ongunstig wordt. Veel rijders vergeten dit en betalen jarenlang allrisk voor een motor die objectief gezien niet meer zo’n uitgebreide dekking rechtvaardigt.
Premie-indicaties 2026: wat betaal je globaal?
| Situatie | WA | WA+ | Allrisk |
|---|---|---|---|
| 125cc scooter, 25+ jaar, schadevrij | ± €120–180/jr | ± €200–280/jr | ± €300–420/jr |
| 600cc naked bike, 30 jaar, 5 jaar schadevrij | ± €200–300/jr | ± €350–500/jr | ± €550–800/jr |
| 1000cc sportmotor, 22 jaar, starter | ± €600–900/jr | ± €900–1.300/jr | ± €1.200–1.800/jr |
| Zware toermotor, 45 jaar, 15 jaar schadevrij | ± €180–250/jr | ± €300–450/jr | ± €450–700/jr |
Deze bedragen zijn indicatief op basis van marktinformatie uit begin 2026. Gebruik een vergelijkingstool zoals die op de vergelijkings- en dekkingstools van verzekering.veel.nl om actuele offertes op te vragen voor jouw specifieke situatie. Premies kunnen per verzekeraar 20 tot 40 procent van elkaar afwijken voor identieke dekking.
De conclusie is helder: je hebt meer grip op je motorverzekeringspremie dan je misschien denkt. De combinatie van de juiste dekking kiezen voor de waarde van je motor, je rijgedrag te laten meewegen via een laag-kilometerpolis of seizoensdekking, te investeren in diefstalpreventie en je no-claim actief te bewaken — dat levert in sommige gevallen een besparing op van honderden euro’s per jaar. Vergelijk elk jaar opnieuw: je rijsituatie verandert, de markt beweegt en er zijn altijd verzekeraars die hongerig zijn naar jouw profiel. Voor meer tips over slimmer verzekeren vind je aanvullende artikelen op verzekering.veel.nl.
Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.
Veelgestelde vragen
Wat is de goedkoopste motorverzekering in 2026?
De goedkoopste optie is altijd een WA-verzekering — de wettelijk verplichte basisdekking. Voor een oudere motor (dagwaarde onder de 3.000 euro) en een ervaren rijder met meerdere schadevrije jaren kan een WA-polis in 2026 al vanaf circa 120 euro per jaar beschikbaar zijn. Gebruik een vergelijkingssite om actuele tarieven per verzekeraar te checken, want het prijsverschil tussen aanbieders is groot. Overweeg ook een seizoenspolis als je de motor voornamelijk in het zomerseizoen gebruikt.
Hoeveel bespaar ik met een winterschorsing of seizoensdekking?
Met een seizoenspolis of tijdelijke schorsing van je motorverzekering buiten het rijseizoen bespaar je ruwweg 25 tot 40 procent op je jaarpremie, afhankelijk van de verzekeraar en het contract. Bij schorsing vervalt de verzekeringsplicht volledig maar ben je ook niet meer gedekt tegen diefstal of brand. Een seizoenspolis is veiliger: je betaalt minder maar behoudt de basisdekking gedurende de wintermaanden. Vergelijk beide opties bij jouw huidige verzekeraar.
Welk ART-slot is verplicht voor een motorverzekering?
Voor een standaard WA-verzekering is er doorgaans geen sloteis. Maar bij een WA+ of allriskverzekering eisen de meeste verzekeraars minimaal een ART-3 of ART-4 goedgekeurd slot. Sommige verzekeraars verlangen bovendien dat het slot bevestigd is aan een vast punt (vloer, muur of paal). Controleer de polisvoorwaarden nauwkeurig: als je bij een claim geen aantoonbaar ART-goedgekeurd slot had, kan de verzekeraar de uitkering weigeren of verlagen.
Kan ik mijn no-claim van mijn autoverzekering meenemen naar een motorverzekering?
Sommige verzekeraars accepteren schadevrije jaren opgebouwd met een autoverzekering als basis voor een gunstiger motorpremie. Dit is echter niet standaard beleid — het verschilt per maatschappij. Vraag dit expliciet na bij de offerteaanvraag. Wat altijd werkt, is een no-claimverklaring van je vorige motorverzekeraar meenemen: daarmee neem je je opgebouwde korting één op één mee naar de nieuwe aanbieder.
Wanneer is allrisk niet meer de moeite waard voor een motorverzekering?
Als de jaarlijkse allriskpremie meer dan 10 à 15 procent bedraagt van de actuele dagwaarde van je motor, is allrisk financieel gezien doorgaans niet meer aantrekkelijk. Voorbeeld: bij een motor met een dagwaarde van 3.000 euro en een allriskpremie van 500 euro per jaar (bijna 17 procent) is terugvallen op WA of WA+ een verstandige keuze. Controleer de dagwaarde jaarlijks en pas je dekking tijdig aan.
Helpt een GPS-tracker bij het verlagen van mijn motorpremie?
Ja, een gecertificeerde GPS-tracker kan bij sommige verzekeraars leiden tot een lagere premie, omdat gestolen motoren sneller teruggevonden worden en de kans op een volledige uitkering daalt. Dit voordeel geldt met name bij duurdere motoren met een hoog diefstalrisico. Vraag bij je verzekeraar welke trackers zij erkennen en wat de exacte premiekorting bedraagt — de percentages lopen sterk uiteen per aanbieder.










