De Porsche Macan maakt in 2026 een bijzondere evolutie door. Waar je tot voor kort alleen een benzine-SUV kon kopen, rijdt er nu ook een volledig elektrische Macan 4 en Macan Turbo Electric op de weg. Die tweedeling heeft directe gevolgen voor wie een Macan wil verzekeren: de premie, de dekking, de eigen risico-opties en de fiscale behandeling zijn voor beide varianten wezenlijk anders. In dit artikel zetten we de twee werelden naast elkaar — zodat je weet waar je aan toe bent vóórdat je de polis tekent.
De benzine-Macan loopt in 2026 nog steeds mee in de showroom, maar Porsche zet zijn zwaartepunt duidelijk bij de EV-lijn. De elektrische Macan deelt zijn PPE-platform (Premium Platform Electric) met de Audi Q6 e-tron, wat interessante implicaties heeft voor onderhoud, schade-afhandeling en verzekeringscategorisering. Catalogusprijzen voor de Macan 4 Electric starten rond de €89.000 ex BTW; de Macan Turbo Electric tikt tegen de €120.000 aan. Dat zijn bedragen die directe invloed hebben op je allrisk-premie.
Cataloguswaarde bepaalt je premie — en die ligt hoog
Verzekeringsmaatschappijen rekenen je allrisk-premie grotendeels op basis van de dagwaarde en het nieuwprijs-equivalent van je auto. Voor de elektrische Macan 4 betekent een cataloguswaarde van €89.000–€95.000 dat je in de duurste premiecategorie belandt bij vrijwel alle Nederlandse verzekeraars. Reken in 2026 op een jaarlijkse allrisk-premie van ruwweg €2.000 tot €3.200, afhankelijk van je leeftijd, woonplaats, kilometergebruik en schadeverleden. Met een bonus-malus van trede 14 of hoger druk je die premie aanzienlijk.
De benzine-Macan (GTS of Macan S) begint goedkoper: cataloguswaarden liggen tussen €75.000 en €95.000 voor nieuwe exemplaren. Dat scheelt in absolute premiebedragen soms €200–€400 per jaar bij vergelijkbaar eigen risico. Voor een tweedehands benzine-Macan op dagwaarde van €45.000–€60.000 daalt de allrisk-premie verder, tot circa €1.200–€1.800 per jaar. Wil je een goed autoverzekering vergelijken voor je Macan, check dan meerdere aanbieders — de spreiding in premies voor premium SUV’s is groot.
Accudekking en laadschade: cruciaal voor de elektrische Macan
De accu van de elektrische Macan 4 heeft een capaciteit van 100 kWh en is veruit het duurste onderdeel van de auto. Een vervanging van de accupack kost al snel €20.000 tot €30.000, afhankelijk van het model en het jaar. De vraag is dus: dekt je allrisk-polis accuschade?
Standaard allrisk dekt in Nederland schade door botsing, diefstal en brand — maar niet altijd acudegradatie door slijtage of een defect door een productiefout. Dat laatste valt onder de fabrieksgarantie: Porsche geeft 8 jaar of 160.000 km acugarantie op de elektrische Macan, waarbij de acucapaciteit niet onder de 70% mag dalen. Wil je buiten die garantie gedekt zijn, dan kun je een aanvullende elektronicadekking of acudekking afsluiten bij verzekeraars zoals Allianz Direct, ANWB of Univé — soms als rider op de allrisk-polis, soms als apart product. Check expliciet of laadschade is meeverzekerd: schade die ontstaat door een defecte laadkabel, onjuist laden of een stroomstoot bij een openbaar laadpunt valt niet altijd automatisch onder de standaard allrisk-clausule.
Porsche’s eigen verzekeringsproducten (via Porsche Financial Services) zijn specifiek ontworpen voor hoge cataloguswaarden en bieden doorgaans een nieuwwaarde-regeling in de eerste 24 maanden en een vervangende auto van gelijkwaardige klasse. Dat is relevant voor de Macan EV: bij total loss in het eerste jaar vergoed je verzekeraar anders dan na jaar drie. Lees de kleine lettertjes op dit punt goed na. Meer informatie over premies en fiscale aftrek vind je op onze categoriepagina.
SUV-segment en diefstal: de Porsche Macan is een doelwit
Premium SUV’s staan hoog op de lijst van meest gestolen voertuigen in Nederland. De Porsche Macan scoort in de diefstalstatistieken vergelijkbaar met andere luxe SUV’s: relatief jong tweedehands exemplaar, hoge onderdelen-waarde, keyless entry als zwakke plek. Verzekeraars categoriseren de Macan in een hogere schadefrequentie-klasse dan een gemiddelde gezinsauto, wat de premie omhoog duwt.
De meeste verzekeraars stellen bij de Macan aanvullende beveiligingseisen: een SCM-goedgekeurd alarm klasse 3 of hoger, in combinatie met een voertuigvolgsysteem (tracking). Porsche levert de EV standaard met Porsche Vehicle Tracking System (PVTS), wat bij veel verzekeraars direct aanleiding is voor een premiekorting van 5–10%. Zorg dat je dat bij je aanvraag vermeldt. Gebruik je een garage, dan kan dat bij bepaalde verzekeraars opnieuw 3–7% schelen op de staldiefstal-component van de polis.
EV vs. benzine: premieverschil in de praktijk
Om het concreet te maken: stel je bent 40 jaar oud, woont in een middelgrote stad, rijdt 15.000 km per jaar en hebt schadeklasse 14 opgebouwd. Je eigen risico kiest je op €500. Wat betaal je dan in 2026 bij een representatief aanbod van Nederlandse verzekeraars?
| Model | Cataloguswaarde | Allrisk premie/jaar (indicatie) | Bijzonderheden |
|---|---|---|---|
| Macan S benzine | ~€82.000 | €1.900–€2.600 | Uitlopend model, minder restwaardeproblemen |
| Macan 4 Electric | ~€91.000 | €2.200–€3.000 | Hogere dagwaarde, accugarantie 8j/160k km |
| Macan Turbo Electric | ~€118.000 | €2.800–€3.800 | Nieuwwaardedekking eerste 2 jaar aanbevolen |
De premies zijn indicatief en gebaseerd op marktpeilingen in mei 2026. Individuele omstandigheden (postcode, schadeverleden, garagestalling) kunnen de uitkomst aanzienlijk beïnvloeden. Altijd meerdere offertes vergelijken via een onafhankelijke vergelijkingssite of verzekeringsadviseur.
Zakelijk rijden: bijtelling EV Macan in 2026
Voor zakelijke rijders die de Macan op de zaak willen, geldt in 2026 een verlaagde bijtelling van 18% over de eerste €30.000 van de cataloguswaarde — daarboven geldt het standaard tarief van 22%. Dit is het resultaat van de beleidslijn die het kabinet in 2025 heeft vastgelegd: het EV-voordeel wordt geleidelijk afgebouwd van 16% (2024) via 18% (2026) naar 20% (2027) en verdwijnt per 1 januari 2028 volledig. Wie de Macan EV in 2026 op kenteken zet, profiteert van de 18%-bijtelling gedurende 60 maanden — dus tot en met 2031.
In de praktijk betekent dit bij een Macan 4 Electric met cataloguswaarde van €91.000: 18% over €30.000 = €5.400 bijtelling op dat deel, plus 22% over de resterende €61.000 = €13.420. Totale bijtelling: €18.820 per jaar. Voor iemand in het hoogste belastingtarief van 49,5% is dat een netto bijtellingskosten van bijna €9.320 per jaar. Ter vergelijking: bij de benzine-Macan S (€82.000 catalogus) geldt 22% over de volledige waarde = €18.040 per jaar, wat bij 49,5% neerkomt op €8.930. Het absolute voordeel van de EV-variant is in 2026 dus kleiner dan een paar jaar geleden, maar nog steeds aanwezig. Meer details over de fiscale aspecten van autoverzekeringen vind je bij de Belastingdienst en Nibud.
Let op: de zakelijke verzekeringspolis voor een auto van de zaak kan afwijken van particulier gebruik. Sommige verzekeraars hanteren een aparte bedrijfstarief en stellen eisen aan het gebruik (zakelijk versus gemengd). Zorg dat je polis aansluit op hoe de auto daadwerkelijk wordt gebruikt.
Restwaarde en allrisk: wanneer is volledig dekken verstandig?
Een nieuwe Macan EV verliest in de eerste twee jaar gemiddeld 20–28% van zijn nieuwwaarde — een stevig percentage voor een auto van €90.000+. In euro’s gaat het om €18.000 tot €25.000 aan waardedaling in de eerste 24 maanden. Dat maakt een nieuwwaardedekking of aankoopprijsregeling zeer zinvol: bij total loss in jaar 1 of 2 vergoedt de verzekeraar dan de originele aankoopprijs in plaats van de (veel lagere) dagwaarde op het moment van de schade.
Vanaf jaar drie wordt de restwaardedaling minder dramatisch, maar blijft allrisk doorgaans verstandig zolang de dagwaarde boven de €40.000 ligt. Bij een Macan EV met lage kilometerstand is dat in de meeste gevallen tot jaar 5 of 6. Pas daarna kun je serieus overwegen of WA+ (beperkt casco) voldoende is — met name als je de acugarantie van Porsche nog hebt lopen. Bij de uitlopende benzine-Macan speelt ook het aanbod van tweedehands onderdelen een rol: goede beschikbaarheid zorgt voor lagere reparatiekosten en daarmee lagere allrisk-premies.
Vergelijking met de Audi Q6 e-tron: zelfde platform, andere premie?
De Porsche Macan EV en de Audi Q6 e-tron delen het PPE-platform (Premium Platform Electric), inclusief dezelfde 800V-architectuur en vergelijkbare acumodules. Toch zijn ze niet gelijk qua verzekeringspremie: de Macan wordt door verzekeraars ingedeeld in een hogere premiecategorie, simpelweg omdat het een Porsche-badge draagt en een hogere cataloguswaarde heeft. De Q6 e-tron (vanafprijs circa €72.000) is doorgaans €300–€600 per jaar goedkoper in allrisk-premie dan de vergelijkbare Macan 4 Electric.
Vanuit verzekeringsperspectief is ook de onderdelenprijs relevant: Porsche-onderdelen zijn duurder dan Audi-equivalenten, zelfs als het fysiek hetzelfde onderdeel betreft met een ander label. Schadeherstel aan een Macan wordt daardoor in de praktijk duurder, wat terugkomt in de schadecijfers van verzekeraars en daarmee in de premieberekening. Dat is iets om rekening mee te houden als je tussen beide modellen keuze hebt.
De Macan EV is in 2026 een van de meest complete elektrische sport-SUV’s op de markt. De combinatie van rijplezier, bereik (officieel tot 613 km WLTP voor de 4S Electric) en Porsche-erfenis heeft een prijs — ook in de verzekeringskolom. Maar wie zijn huiswerk doet, de juiste beveiligingsopties bestelt, beveiliging communiceert aan de verzekeraar en bewust kiest voor nieuwwaardedekking in de eerste jaren, hoeft niet te schrikken van de totale eigendomskosten. Vergelijk minimaal vier aanbieders op prijs én dekking, en kijk specifiek naar de accuclausule en de laadschadeparagraaf in de polisvoorwaarden.
Veelgestelde vragen
Dekt een gewone allrisk-polis ook acuschade bij de elektrische Porsche Macan?
Standaard allrisk dekt schade door aanrijding, brand en diefstal — maar acudegradatie door slijtage of een technisch defect valt hier doorgaans niet onder. Dat laatste is de verantwoordelijkheid van de fabrieksgarantie: Porsche geeft 8 jaar of 160.000 km acugarantie op de Macan EV, met een minimumcapaciteit van 70%. Wil je dekking buiten die garantie, vraag dan expliciet naar een elektronicadekking of accurider bij je verzekeraar. Laadschade door een defecte kabel of stroomstoot is óók niet altijd automatisch gedekt — lees de polisvoorwaarden goed na of vraag dit na bij je tussenpersoon.
Is de Porsche Macan EV duurder te verzekeren dan de benzine-variant?
Ja, in de meeste gevallen wel. De elektrische Macan heeft een hogere cataloguswaarde dan de vergelijkbare benzine-Macan, en de premie is sterk gekoppeld aan die cataloguswaarde. In 2026 betaal je voor de Macan 4 Electric al snel €200 tot €600 per jaar meer dan voor een vergelijkbare benzine-Macan S. Daar staat tegenover dat de EV-variant via zakelijk gebruik fiscaal gunstigere bijtelling kent (18% over eerste €30.000 in 2026), wat een deel van het verschil kan compenseren.
Welke beveiligingseisen stellen verzekeraars aan de Porsche Macan?
De meeste Nederlandse verzekeraars eisen bij een Porsche Macan minimaal een SCM-goedgekeurd alarm van klasse 3 én een actief voertuigvolgsysteem. Porsche levert de EV standaard met het Porsche Vehicle Tracking System (PVTS), wat bij veel verzekeraars direct recht geeft op een premiekorting van 5 tot 10%. Stalt je de Macan in een afgesloten garage, dan kan dat de premie nog eens 3 tot 7% verlagen. Meld beveiligingsopties altijd actief bij je aanvraag — verzekeraars passen de premie niet automatisch aan.
Wat is de bijtelling voor een Porsche Macan EV in 2026?
In 2026 geldt voor elektrische auto’s een verlaagde bijtelling van 18% over de eerste €30.000 van de cataloguswaarde; daarboven is het standaardtarief van 22% van toepassing. Deze regeling loopt nog tot en met 2027, waarna de korting verder afgebouwd wordt (20% in 2027) en per 2028 volledig verdwijnt. Wie de Macan EV in 2026 op kenteken zet, houdt 60 maanden het 18%-tarief vast — dus tot en met 2031. Bij een Macan 4 Electric op €91.000 catalogus scheelt dat per jaar nog steeds enkele honderden euro’s netto ten opzichte van een vergelijkbare benzine-auto.
Is een nieuwwaardedekking zinvol voor de Macan EV?
Zeker in de eerste twee jaar. Een nieuwe Macan EV verliest gemiddeld 20 tot 28% van zijn waarde in de eerste 24 maanden. Bij total loss in jaar 1 zou je zonder nieuwwaardedekking al snel €18.000 tot €25.000 mislopen ten opzichte van de aankoopprijs. De meeste premium verzekeraars bieden een nieuwwaarderegelings- of aankoopprijsclausule aan als aanvulling op de allrisk-polis, soms als standaard onderdeel van een Porsche-specifieke polis. Na twee jaar is de extra premie voor deze clausule steeds minder waard en kun je die eventueel laten vervallen.
Hoe verhoudt de premie van de Macan EV zich tot die van de Audi Q6 e-tron?
Beide auto’s delen het PPE-platform, maar de Macan EV is doorgaans €300 tot €600 per jaar duurder in allrisk-premie. De hogere cataloguswaarde van de Macan (circa €15.000–€20.000 meer dan de Q6 e-tron) en de hogere Porsche-onderdelenkosten zijn de twee voornaamste oorzaken. Vanuit puur verzekeringsperspectief is de Q6 e-tron dus de goedkopere keuze, maar rijbeleving en merkprestatie spelen in dit segment uiteraard ook mee.
Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.










