Volvo heeft zijn toekomst volledig op elektrisch gezet. Waar het merk een paar jaar geleden nog doorliep op hybrides en diesels, rijdt de showroom in 2026 vol met de EX30, EX40, C40 Recharge en de monumentale EX90. Dat zijn prachtige auto’s — maar ze stellen je als nieuwe eigenaar ook voor een vraag die je misschien niet direct verwacht: wat kost het eigenlijk om zo’n Volvo EV te verzekeren, en wat dekt je verzekeraar als de accu beschadigd raakt?
Die vraag is relevanter dan ooit. Elektrische auto’s zijn gemiddeld duurder te verzekeren dan benzinemodellen, maar het verschil per aanbieder loopt sterk uiteen. Bovendien heeft niet elke verzekeraar zijn voorwaarden goed afgestemd op de specifieke risico’s van een grote lithium-accu. Wie niet vergelijkt, betaalt al snel honderden euro’s per jaar te veel — of staat bij schade voor een onaangename verrassing.
Wat maakt een Volvo EV duurder te verzekeren?
De kern van het verhaal is de accu. Een elektrische Volvo rijdt op een groot lithium-ionpakket dat, afhankelijk van het model, een vervangingswaarde heeft van €8.000 tot ruim €20.000. Bij een aanrijding, overstroming of brand kan de accu beschadigd raken op een manier die reparatie onmogelijk maakt — en dan is volledige vervanging noodzakelijk. Verzekeraars prijzen dat risico in, en dat zie je terug in de all-risk premie.
Daarnaast speelt de cataloguswaarde een grote rol. De Volvo EX30 begint in 2026 bij circa €32.995 voor de basisversie, terwijl een volledig uitgeruste EX30 Ultra Single Motor richting de €42.000 gaat. De EX40 (de voormalige XC40 Recharge, hernoemd in 2025) kost vanaf €47.495, een C40 Recharge (coupé-SUV variant) iets meer. De EX90 — Volvo’s elektrische zevenzitter — start bij €82.995, waarbij hogere uitvoeringen als de Ultra Twin Motor richting €100.000 gaan. Hoe hoger de cataloguswaarde, hoe hoger de all-risk premie.
Ten slotte weegt het hogere gewicht van EV’s mee. Een Volvo EX90 weegt ruim 2.700 kg door het grote accupakket. Dat heeft invloed op remafstanden en schade bij botsingen — factoren die in het tariefmodel van verzekeraars terugkomen. De ANWB bevestigt dat elektrische auto’s gemiddeld een hogere premie kennen dan vergelijkbare benzinemodellen, met name door hogere reparatiekosten.
Indicatieve premies voor Volvo EV’s in 2026
Concrete marktpremies voor een all-risk verzekering bij een 40-jarige rijder met 10 schadevrije jaren, wonend in een middelgrote stad. Dit zijn indicatieve bandbreedtes op basis van marktdata van begin 2026 — jouw offerte hangt af van postcode, leeftijd en eigen rijprofiel.
| Model | Cataloguswaarde ca. | All-risk per maand ca. | Vergelijking benzine |
|---|---|---|---|
| Volvo EX30 (instap) | € 33.000–38.000 | € 60–80 | +25–35% |
| Volvo EX30 Ultra | € 38.000–43.000 | € 75–95 | +30–40% |
| Volvo EX40 / C40 Recharge | € 47.000–57.000 | € 85–115 | +25–35% |
| Volvo EX90 Twin Motor | € 83.000–100.000 | € 140–195 | +20–30% |
Let op: sommige verzekeraars — waaronder Allianz Direct en Centraal Beheer — hanteren een tijdelijke EV-korting als commerciële stimulans. Dat kan de effectieve premie met 10 tot 15 procent verlagen. Vergelijk altijd meerdere aanbiedingen via een onafhankelijke vergelijkingstool voordat je een keuze maakt.
Accudekking: wat dekt je polis wel en niet?
Dit is het onderdeel waar de meeste Volvo EV-kopers te weinig op letten bij het afsluiten van een verzekering. In principe geldt dat de accu — als integraal onderdeel van het voertuig — meeverzekerd is onder de all-risk polis. Maar de duivel zit in de details.
Bij schade door een aanrijding is de situatie duidelijk: de accu valt onder de casco-dekking en jouw verzekeraar vergoedt de reparatie of vervanging. Bij diefstal van het voertuig ook. Maar er zijn situaties die minder vanzelfsprekend zijn:
- Slijtage van de accu — als jouw EX30-accu na zeven jaar nog maar 60 procent capaciteit heeft door normaal gebruik, is dat geen verzekeringskwestie maar fabrieksgarantie. Volvo biedt acht jaar of 160.000 km accugarantie op EV-modellen, maar alleen als de capaciteit onder een bepaalde drempelwaarde zakt door een defect.
- Waterschade aan de accu — bij overstromingen of extreme waterindringing is de dekking afhankelijk van je polis. WA-plus (beperkt casco) dekt storm en hagel maar niet altijd overstroming. All-risk dekt doorgaans meer, maar check de polisvoorwaarden op het trefwoord “accubeschadiging door water”.
- Thermische runaway — bij zeldzame maar ernstige accubranden kan de wagen total loss worden. All-risk dekt brand; de vraag is of de verzekeraar ook het gevolgschade aan een garage of carport meeneemt in de uitkering. Dit valt buiten de autoverzekering en loopt via je woonverzekering.
Nationale-Nederlanden introduceerde in 2025 de zogenoemde EV Accu Zekerheid: een aanvullende verzekering specifiek voor gebruikte EV’s waarvan de fabrieksgarantie is verlopen. De premie bedraagt gemiddeld circa €27 per maand en dekt vervanging als de accucapaciteit onder de 70 procent zakt door een intern defect. Voor een tweedehands Volvo EX30 of C40 van drie à vier jaar oud — net buiten de actiefste garantieperiode — kan dit een zinvolle aanvulling zijn. Meer over accudekking lees je via NN Accu Zekerheid.
Veiligheidskorting: Volvo’s reputatie loont
Volvo wordt al decennia geassocieerd met veiligheid, en de nieuwe EV-generatie continueert dat erfgoed. De EX30, EX40 en EX90 zijn allemaal uitgerust met Volvo’s uitgebreide veiligheidspakket: automatische noodremming (City Safety), rijstrookbewaking, kruispuntdetectie, rijsnelheidsbegrenzer op 180 km/u en — nieuw bij de EX90 — een geïntegreerd LiDAR-systeem dat de auto ook autonoom kan stoppen bij gevaar dat de camera’s missen.
De vraag is of verzekeraars deze veiligheidsuitrusting vertalen naar een lagere premie. Het antwoord is genuanceerd. Er is geen standaard “NCAP-korting” op de Nederlandse autoverzekeringsmarkt die je automatisch krijgt omdat je een vijfsterren-veiligheidsauto rijdt. Maar verzekeraars werken met historische schadestatistieken per model en merk. Volvo-rijders scoren statistisch gunstig: lagere schadefrequentie, lagere gemiddelde schadebedragen per aanrijding. Dat werkt door in de tariefstelling, ook al zie je het niet als aparte post op je offerte.
Praktisch advies: vermeld bij het aanvragen van offertes altijd dat jouw Volvo uitgerust is met automatische noodremming en rijstrookassistentie. Sommige verzekeraars — onder meer via tussenpersonen die gespecialiseerd zijn in EV’s — hanteren dit als expliciete tariefvariabele. Het kan een paar procent schelen op de jaarlijkse premie, wat bij een EX90 al snel €50 tot €100 per jaar betekent.
EX30 versus EX90: andere dekkingsstrategie
De EX30 en de EX90 zijn allebei volledig elektrische Volvo’s, maar ze vragen om een heel andere verzekeringsbenadering. Dat heeft alles te maken met het waardeprofiel van de auto en je gebruik.
De EX30 is met een cataloguswaarde van €33.000 tot €43.000 de goedkoopste Volvo EV. Toch is all-risk voor een nieuwe EX30 bijna altijd de juiste keuze: de restwaarde is de eerste vijf jaar hoog, en een accu-vervanging kost al snel een kwart van de aanschafwaarde. Goed nieuws: de premie voor de EX30 all-risk is voor een compact model relatief betaalbaar — vergelijkbaar met wat je betaalt voor een instap-SUV van een premium benzine-merk. Vergelijk bij meerdere aanbieders, want de spreiding is groot.
De EX90 speelt in een compleet andere klasse. Met cataloguswaarden boven de €83.000 — en topversies richting de ton — zijn de jaarlijkse all-risk premies fors: reken indicatief op €140 tot €195 per maand voor de standaardrijder. Hier loont het extra om een gespecialiseerde tussenpersoon te raadplegen. Verzekeraars als Bovemij of gespecialiseerde makelaars voor exclusieve voertuigen hebben soms gunstiger tarieven dan de grote directe aanbieders, juist omdat ze de specifieke schaderisicostatistieken van luxe EV-SUVs goed kennen.
Voor de EX40 en C40 Recharge — modellen in het middensegment tussen €47.000 en €57.000 — geldt een tussenweg. De premie is hoger dan voor de EX30 maar aanzienlijk lager dan voor de EX90. Both models benefit from Volvo’s safety track record en de steeds bredere beschikbaarheid van EV-gecertificeerde schadeherstelbedrijven in Nederland, wat reparatiekosten drukt ten opzichte van een paar jaar geleden.
Vergelijking met andere premium EV-SUVs
Hoe verhoudt het verzekeren van een Volvo EX90 zich tot vergelijkbare elektrische premium-SUVs? Dat is een relevante vraag, want de BMW iX, Mercedes EQE SUV en Audi Q8 e-tron richten zich op dezelfde doelgroep.
Op basis van marktdata van begin 2026 valt het volgende op: de Volvo EX90 is doorgaans iets goedkoper te verzekeren dan de BMW iX xDrive50 of de Mercedes EQE 350 SUV, ondanks een vergelijkbare cataloguswaarde. De verklaring ligt in de combinatie van Volvo’s gunstige schadestatistieken en het ruimere dealernetwerk voor herstelwerk — de BMW en Mercedes kennen hogere gemiddelde reparatiekosten door duurdere onderdelen en specialistischere werkplaatseisen. Een Volvo EX90 all-risk bij een vergelijkingstool geeft doorgaans een premie die €10 tot €30 per maand lager ligt dan voor een iX of EQE SUV in dezelfde waardeklasse.
De Tesla Model Y — een andere directe concurrent van de EX40 en C40 — scoort wisselend op verzekeringspremies. Tesla’s zijn deels lastiger en duurder te repareren vanwege hun gesloten reparatiefilosofie, wat bij sommige verzekeraars in hogere tarieven resulteert. De Volvo EX40 en C40 zijn op dat vlak transparanter: erkende herstelbedrijven werken met standaard onderdelen die breed beschikbaar zijn. Zie ook ons uitgebreid autoverzekering-overzicht voor bredere vergelijkingen per merk en segment.
Slim verzekeren: wat je in 2026 moet weten
Een paar praktische punten die directe invloed hebben op je premie en dekking als Volvo EV-rijder:
Kies altijd all-risk voor een nieuwe Volvo EV. De hoge cataloguswaarde en de potentieel hoge accu-reparatiekosten maken WA of beperkt casco bij een nieuw model onverstandig. Pas als de restwaarde onder €20.000 zakt — doorgaans na acht tot tien jaar bij de EX30, later bij de EX90 — wordt de afweging naar WA-plus of WA zinvol.
Verhoog je eigen risico bewust. Van €150 naar €500 eigen risico verhogen kan de maandpremie met 10 tot 20 procent verlagen. Bij een EX90-polis van €170 per maand is dat al snel €20 per maand, of €240 per jaar. Als je voorzichtig rijdt en zelden schade claimt, is dit een slimme keuze. Meer toelichting over premies en eigen risico vind je op ons premie-overzicht.
Vergelijk EV-specifieke aanbieders. Verzekeraars als NN met hun EV Accu Zekerheid module, Centraal Beheer met EV-kortingsacties en Allianz Direct met scherpe onlinepremies voor EV’s zijn relevante spelers. Voeg ze standaard toe aan je vergelijking — alleen vergelijken via de grote bekende namen geeft een incompleet beeld.
Geef de juiste uitvoering op. Dit klinkt vanzelfsprekend maar gaat regelmatig mis. De Volvo EX90 Ultra Twin Motor Performance heeft een ander kentekenprofiel dan de EX90 Twin Motor. Geef altijd het exacte model, het vermogen en de accu-capaciteit op bij het aanvragen van offertes. Een foutieve opgave kan bij schade problemen geven met de uitkering. De AFM wijst er op dat transparantie bij het afsluiten van verzekeringen een wettelijke verplichting is — meer informatie vind je op afm.nl.
De Volvo EX-lijn biedt in 2026 een overtuigende mix van veiligheid, elektrisch rijbereik en premium afwerking. De verzekering vraagt om wat extra aandacht — maar wie vergelijkt, de accudekking goed leest en het eigen risico bewust kiest, rijdt ook op het verzekeringsfront slim. Vergelijk minimaal drie offertes, vraag naar EV-specifieke modules en kijk of je veiligheidsuitrusting meespeelt in het tarief. Dan rijdt jouw Volvo EV goed verzekerd de toekomst in.
Veelgestelde vragen
Is een Volvo EX30 duurder te verzekeren dan een benzine-SUV?
Ja, doorgaans wel. Elektrische auto’s kosten in 2026 gemiddeld 25 tot 40 procent meer om te verzekeren dan vergelijkbare benzinemodellen, voornamelijk door de hoge vervangingswaarde van de accu bij schade. De Volvo EX30 heeft met een cataloguswaarde van circa €33.000 tot €43.000 wel een relatief lage instapprijs voor een EV, wat de premie beperkt. Voor een 40-jarige rijder met 10 schadevrije jaren zit je all-risk indicatief op €60 tot €95 per maand. Sommige verzekeraars geven EV-korting als stimulans — vergelijk altijd via meerdere aanbieders.
Dekt mijn autoverzekering de accu van een Volvo EX90?
Een all-risk autoverzekering dekt de accu als onderdeel van het voertuig bij schade door aanrijding, brand of diefstal. Slijtage door normaal gebruik valt buiten de verzekering en loopt via de fabrieksgarantie van Volvo (8 jaar of 160.000 km). Waterschade bij overstroming is afhankelijk van je polisvoorwaarden — check dit expliciet. Voor occasions waarvan de fabrieksgarantie is verlopen, biedt NN een aparte EV Accu Zekerheid module aan voor gemiddeld circa €27 per maand. Die dekt vervanging als de accucapaciteit door een intern defect onder de 70 procent zakt.
Hoe verschilt de Volvo EX90 qua verzekering van een BMW iX of Mercedes EQE SUV?
De Volvo EX90 is doorgaans €10 tot €30 per maand goedkoper te verzekeren dan vergelijkbare premium EV-SUVs zoals de BMW iX xDrive50 of Mercedes EQE 350 SUV, ondanks vergelijkbare cataloguswaarden. De reden: Volvo-rijders hebben statistisch een gunstig schadeprofiel en de reparatiekosten liggen door een breder dealernetwerk lager. BMW en Mercedes kennen hogere gemiddelde herstelkosten door duurdere merkonderdelen en striktere werkplaatseisen.
Wat is de slimste dekkingskeuze voor een nieuwe Volvo EX40 of C40 Recharge?
Voor een nieuwe Volvo EX40 of C40 Recharge — cataloguswaarde €47.000 tot €57.000 — is all-risk bijna altijd de enige verstandige keuze. De restwaarde is de eerste vijf jaar hoog en een accu-reparatie of -vervanging kost al gauw €10.000 tot €18.000. WA of beperkt casco laat je bij schade met een enorme restrekening zitten. Pas bij een restwaarde onder €20.000 — doorgaans na acht jaar — kun je overwegen te switchen naar WA-plus beperkt casco. Het eigen risico bewust verhogen (naar €300 of €500) is een slimmere manier om de maandpremie te drukken.
Krijg ik als Volvo EV-rijder korting vanwege de veiligheidsuitrusting?
Een expliciete NCAP-korting bestaat niet standaard in de Nederlandse verzekeringsmarkt, maar Volvo’s veiligheidsuitrusting — City Safety, LiDAR (EX90), rijstrookassistentie — werkt indirect door in de premie via gunstige schadestatistieken. Sommige tussenpersonen gespecialiseerd in EV’s hanteren veiligheidsuitrusting als expliciete tariefvariabele. Vermeld bij offertes altijd dat je auto uitgerust is met automatische noodremming en rijstrookbewaking — het kan een paar procent schelen op de jaarlijkse premie.
Hoe vergelijk ik Volvo EV-verzekeringen het slimst?
Gebruik een onafhankelijke vergelijkingssite (Pricewise, Geld.nl, Independer) en vul je exacte model, vermogen en uitvoering in — inclusief accu-capaciteit. Voeg ook EV-gespecialiseerde aanbieders toe die niet altijd op standaard vergelijkingssites staan, zoals NN of Bovemij. Vraag minimaal drie offertes op en check de polisvoorwaarden op accudekking bij waterschade en thermische schade. De AFM adviseert consumenten te vergelijken voordat ze een financieel product afsluiten — zie afm.nl voor meer informatie over consumentenrechten bij verzekeringen.
Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.










