Een vrachtwagenverzekering is geen standaard autoverzekering met een vaste premie op de vergelijkingssite. De premie hangt af van tientallen variabelen: het gewicht en de opbouw van het voertuig, het gebruik, het rijgedrag van de chauffeurs en natuurlijk de schadehistorie van het bedrijf. Toch zijn er in 2026 duidelijke premiebandbreedte zichtbaar per truck-type, die je als ondernemer een realistisch startpunt geven bij het aanvragen van offertes.
In dit artikel leggen we per voertuigcategorie uit wat je gemiddeld betaalt, wat schadevrije jaren doen met je premie, en welke keuzes je kunt maken om de kosten te beheersen. TVM meldde begin 2026 een premieaanpassing van 4,4% als gevolg van hogere herstelkosten en een toegenomen schadelast in de transportsector. Dat maakt het extra relevant om goed te vergelijken.
Waarom premies zo sterk uiteen lopen
Voordat we per tonnagegroep de bandbreedtes noemen, is het belangrijk te begrijpen waarom twee vergelijkbare trucks toch honderden euro verschil in maandpremie kunnen hebben. Verzekeraars kijken bij vrachtwagens naar heel andere risicoprofielen dan bij personenauto’s.
De cataloguswaarde of dagwaarde van de truck is de eerste factor: een nieuwe 40-tonner met sleepas kan gemakkelijk 180.000 euro kosten, terwijl een gebruikte bakwagen van tien jaar oud voor 30.000 euro op de balans staat. Dat scheelt al direct in de all-risk premie. Daarnaast weegt het jaarkilometrage mee: een internationale trekker die 200.000 kilometer per jaar rijdt, brengt een veel hoger schaderisico met zich mee dan een regionale bakwagen op 50.000 kilometer. Ten slotte spelen de routes een grote rol. Internationaal vervoer door Oost-Europa of de Balkan verhoogt de premie vanwege hogere diefstal- en aanrijdingsrisico’s, terwijl puur nationaal vervoer gunstiger wordt beoordeeld.
Premiebandbreedte voor een 3,5t bestelbus (lichte vracht)
Een bedrijfsbestelbus tot 3,5 ton is technisch een lichte vrachtwagen, maar valt in Nederland vaak al onder zakelijke voertuigverzekeringen met eigen tariefstructuren. Voor een WA-dekking op een bestelbus van drie tot vijf jaar oud betaal je in 2026 doorgaans 60 tot 120 euro per maand. Met een WA-Plus dekking (eigen schade bij aanrijding door onbekende derde, ruitschade) loop je op naar 90 tot 160 euro.
All-risk op een nieuwe bestelbus van 45.000 euro ligt tussen de 150 en 280 euro per maand. Ben je zzp’er met een enkel voertuig en een schoon schaderecord van tien jaar of meer, dan kom je dichter bij de onderkant van die bandbreedte. Een bedrijf met meerdere bestelbussen dat het afgelopen jaar een schade heeft gemeld, betaalt eerder het hoogste tarief.
Vergelijken voor lichte bedrijfswagens kan via Consumentenbond zakelijke verzekeringen of rechtstreeks via gespecialiseerde aanbieders zoals TVM of Allianz Zakelijk.
Premiebandbreedte voor een 7,5t bakwagen
De middelzware bakwagen tot 7,5 ton is het werkpaard van de lokale en regionale distributie. Bij WA-dekking op een voertuig van vijf tot tien jaar oud, met een schadevrij rijdend bedrijf, betaal je in 2026 gemiddeld 90 tot 160 euro per maand. Kies je voor WA+ inclusief beperkt casco (diefstal, brand, storm), dan stijg je naar 130 tot 220 euro.
All-risk op een nieuwe bakwagen van circa 80.000 euro kataloguswaarde kost al snel 200 tot 380 euro per maand. De vervangende transportkostenmodule, waarmee je een vervangende truck krijgt bij uitval, voegt gemiddeld 15 tot 25 euro per maand toe aan de premie. Dat is voor veel transporteurs wel zo’n module die zichzelf dubbel en dwars terugverdient bij een langere reparatie.
Premiebandbreedte voor een 18t vrachtwagen (nationaal)
De vrachtwagen tot 18 ton is een echt zware bedrijfsauto in de zin van de Wet personenvervoer en de WAM-verplichting. Premies voor WA op een 18-tonner van zeven tot twaalf jaar oud, puur nationaal gebruik, liggen bij een goede schadehistorie op 150 tot 250 euro per maand. Rijdt dezelfde truck ook internationaal, dan ga je al snel richting 200 tot 320 euro voor alleen WA.
All-risk op een nieuwe 18-tonner van 130.000 euro loopt in 2026 op tot 350 tot 550 euro per maand. Verzekeraars als TVM en Allianz hanteren voor deze categorie veelal een maatwerkofferte: de combinatie van voertuigopbouw (koelopbouw, containerchassis, kipper) bepalalt mede de risicoklasse. Een kipper met gevaarlijke stoffen (ADR) heeft automatisch een hoger tarief dan een standaard huifoplegger.
Premiebandbreedte voor een 40t internationale trekker met oplegger
De zware trekker met oplegger is de duurste categorie in de vrachtwagenverzekering. Een internationaal rijdende combinatie tot 40 ton, met een trekker van 180.000 euro cataloguswaarde, betaalt voor all-risk dekking in 2026 al snel 450 tot 850 euro per maand. WA-only op diezelfde combinatie, voor een ervaren transporteur met meer dan tien schadevrije jaren, kan uitkomen op 220 tot 380 euro per maand.
De oplegger wordt afzonderlijk verzekerd. Casco op een gesloten huifoplegger van 40.000 euro kost gemiddeld 40 tot 90 euro extra per maand, afhankelijk van het diefstalrisico van de standplaats en de lading. Koel- en tankopleggers zijn duurder vanwege het hogere schaderisico bij mechanisch falen.
Voor internationaal vervoer gelden bovendien aanvullende verzekeringsplichten per land. Meer informatie over de wettelijke kaders vind je via Rijksoverheid.nl transport over de weg.
Wat schadevrije jaren doen met je premie
Vrijwel alle vrachtwagenverzekeraars in Nederland werken met een bonus-malussysteem, vergelijkbaar met dat bij personenauto’s maar met zwaardere uitschieters. Ieder jaar zonder schuldschade levert je een trapje hoger op de ladder op, wat resulteert in een hogere korting op de basispremie. Na negen of meer aaneengesloten schadevrije jaren kun je rekenen op een no-claimkorting van 70 tot 80 procent bij de meeste aanbieders.
De keerzijde is navenant: een schuldschade kan je vier tot vijf treden naar beneden gooien. Op een basispremie van 600 euro per maand kan dat een maandelijkse meerprijs van 150 tot 250 euro betekenen gedurende meerdere jaren. TVM meldde in hun premieoverzicht 2026 dat bij een schuldschade op een zware trekker het schadevrije-jarenvoordeel van meer dan vijf jaar in een klap grotendeels verdampt.
Voor transportbedrijven met een wagenpark van vijf of meer voertuigen geldt bovendien dat de schadelasthistorie van de vloot bepalend is, niet van individuele voertuigen. Een nieuw gekochte truck neemt de fleethistorie van het bedrijf mee. Dat biedt kansen bij een goed schaderecord, maar ook risico’s als er de afgelopen jaren meerdere schades zijn geweest.
Overzichtstabel: gemiddelde premiebandbreedte 2026
| Truck-type | WA (maand) | All-risk (maand) |
|---|---|---|
| Bestelbus tot 3,5t | €60 – €120 | €150 – €280 |
| Bakwagen 7,5t | €90 – €160 | €200 – €380 |
| Vrachtwagen 18t nationaal | €150 – €250 | €350 – €550 |
| Trekker + oplegger 40t internationaal | €220 – €380 | €450 – €850 |
Bandbreedtes op basis van marktinformatie 2026. Premies zijn exclusief oplegger- en aansprakelijkheidsdekking lading. Vraag altijd een offerte op maat aan.
Hoe bespaar je op de premie zonder in te leveren op dekking
Er zijn een aantal strategische keuzes die de premie zinvol verlagen zonder dat je risico loopt op onderverzekering. Ten eerste: pas het eigen risico aan. Een hoger eigen risico, bijvoorbeeld 2.500 in plaats van 500 euro, levert bij de meeste verzekeraars een korting op van 10 tot 20 procent op de all-risk premie. Voor bedrijven met een strak financieel beheer en een laag claimgedrag is dat een verstandige ruil.
Ten tweede loont het om jaarkilometrage eerlijk en nauwkeurig op te geven. Wie minder dan 80.000 kilometer per jaar rijdt met een 18-tonner, betaalt structureel minder dan iemand die voor 120.000 kilometer verzekerd is terwijl hij 100.000 rijdt. Zorg er wel voor dat je nooit onder je werkelijke kilometrage zit, want bij schade kan de verzekeraar dan uitkering weigeren of matigen.
Ten derde: overweeg een vlootcontract zodra je meer dan drie voertuigen verzekert. Gespecialiseerde transportverzekeraars zoals TVM, Allianz Zakelijk en Nationale-Nederlanden Zakelijk bieden aantrekkelijkere tarieven bij een gecombineerd wagenpark. De onderhandeling bij een vlootcontract geeft je ook meer ruimte om te schuiven in dekkingen per voertuig. Interne links naar meer informatie over transport- en goederenverzekeringen en bedrijfsverzekeringen geven je meer context over de bredere dekking voor transportondernemingen.
Elektrische vrachtwagens: een nieuwe premiecategorie
De opmars van elektrische vrachtwagens zoals de DAF XD Electric en de Volvo FH Electric zorgt in 2026 voor een nieuw vraagstuk bij verzekeraars. Cataloguswaarden van 250.000 tot 350.000 euro voor een nieuwe elektrische trekker drijven de all-risk premie fors op: denk aan 600 tot 1.100 euro per maand voor een volledig gedekte elektrische trekker met oplegger. Bovendien is de schade-expertise voor elektrische vrachtwagens in Nederland nog beperkt, wat sommige verzekeraars ertoe brengt terughoudend te zijn of een forse toeslag te rekenen.
Batterijschade na een aanrijding is het grootste onbekende. Een beschadigde tractiebatterij op een elektrische trekker vertegenwoordigt 40 tot 60 procent van de cataloguswaarde. Niet alle all-risk polissen dekken batterijslijtage; vraag expliciet naar de batterijdekkingsclausule voor je een offerte accepteert. De Nibud zakelijke budgettools en de AFM geven aanvullende richtlijnen voor zakelijke verzekeringskeuzes.
Gemiddeld liggen de kosten voor een vrachtwagenverzekering in 2026 tussen de 800 en 2.500 euro per jaar voor lichtere bedrijfsvoertuigen, oplopend tot 5.000 tot 10.000 euro per jaar voor zware internationale trekkers met oplegger en all-risk dekking. Schadevrije jaren zijn daarbij de krachtigste variabele die je als ondernemer zelf kunt beinvloeden. Investeer in rijtraining, dashcamregistratie en preventief onderhoud: elke vermeden schade is over drie jaar minstens dubbel zoveel waard als de directe schadekosten.
Veelgestelde vragen
Wat is de gemiddelde maandpremie voor een vrachtwagenverzekering in 2026?
Dat hangt sterk af van het type truck. Een bestelbus tot 3,5 ton met WA-dekking betaalt gemiddeld 60 tot 120 euro per maand. Een zware internationale trekker met oplegger en all-risk dekking zit al snel op 450 tot 850 euro per maand. Begin 2026 zijn premies gemiddeld met circa 4,4 procent gestegen door hogere herstelkosten en een zwaardere schadelast in de sector.
Hoeveel schadevrije jaren heb ik nodig voor maximale korting?
Bij de meeste Nederlandse transportverzekeraars bereik je na negen of meer aaneengesloten schadevrije jaren een maximale no-claimkorting van 70 tot 80 procent op de basispremie. Claim je daarna een schuldschade, dan val je vier tot vijf treden terug op de bonus-malusladder, wat jarenlang hogere premies oplevert. Het loont daarom soms om kleine schades zelf te betalen in plaats van te claimen.
Is een oplegger apart verzekerd of valt die onder de trekkerverzekering?
Een oplegger moet in de meeste gevallen afzonderlijk verzekerd worden. De WA-aansprakelijkheid voor schade aan derden veroorzaakt door de oplegger loopt via de trekker, maar casco (diefstal, brand, aanrijdingsschade aan de oplegger zelf) moet apart worden afgesloten. De premie voor casco op een standaard huifoplegger van 40.000 euro ligt in 2026 gemiddeld op 40 tot 90 euro per maand.
Wat betaal ik extra voor internationaal vervoer?
Internationaal vervoer verhoogt de premie vanwege hogere diefstal- en aanrijdingsrisico’s in bepaalde corridors. Rij je ook door Oost-Europa of de Balkan, dan rekenen verzekeraars doorgaans een toeslag van 15 tot 30 procent op de basispremie voor WA en casco. Sommige verzekeraars uitsluiten bepaalde landen standaard of vragen een aparte uitsluitingsheffing. Controleer de polisvoorwaarden op de landendekking voor je tekent.
Kan ik een vrachtwagenverzekering online vergelijken?
Voor lichte bedrijfswagens tot 3,5 ton zijn er vergelijkingssites en online tools beschikbaar. Voor zware vrachtwagens boven de 7,5 ton werk je vrijwel altijd met een offerte op maat via een gespecialiseerde verzekeringsmakelaar of direct bij aanbieders als TVM, Allianz Zakelijk of Nationale-Nederlanden Zakelijk. Een makelaar kan bij meerdere aanbieders tegelijk offertes opvragen en de kleine lettertjes vergelijken.
Wat is het effect van een dashcam op mijn premie?
Een dashcam levert bij sommige verzekeraars direct premiekorting op van 5 tot 10 procent, maar het belangrijkste voordeel is bewijs bij een aanrijding. Kun je met dashcambeelden aantonen dat de schuld bij een ander lag, dan behoud je je schadevrije jaren. Over vijf jaar kan dat gemakkelijk 2.000 tot 5.000 euro aan premiebesparing opleveren, afhankelijk van het truck-type en de basispremie.
Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.










