Motorverzekering voor jongeren 18-24 in 2026: eerste polis voor scooter of motor

Timo van Loon

Jonge motorrijder met helm op een Kawasaki 250cc — eerste motorverzekering voor jongeren 18-24

Je leest dit artikel in 8 minuten

Je hebt je rijbewijs gehaald, je motor of scooter staat klaar en je wil de weg op. Maar voordat je de eerste rit maakt, moet je motorverzekering geregeld zijn. En dat is voor jongeren tussen 18 en 24 jaar een stuk duurder dan voor ervaren rijders van boven de dertig. Verzekeraars zien jonge rijders als een hoger risico: statistisch veroorzaken rijders onder de 25 jaar vaker schade, en de gemiddelde schadeomvang is hoger. Dat vertaalt zich direct in de premie die je betaalt.

In 2026 zijn de premies voor motorverzekeringen gemiddeld 5 tot 8 procent hoger dan in 2024, mede door stijgende reparatiekosten en hogere diefstalcijfers in stedelijke gebieden. Goed nieuws: met de juiste keuzes kun je als jonge rijder flink besparen. In dit artikel leggen we het Nederlandse A-rijbewijssysteem uit, vergelijken we premies per cc-categorie, en geven we een concreet stappenplan voor je eerste polis.

Het A-rijbewijssysteem: A1, A2 en A uitgelegd

Nederland hanteert een progressief motorrijbewijssysteem met drie categorieën. Welke motor je mag rijden, hangt af van je leeftijd en welk rijbewijs je hebt. Voor jongeren is dit systeem cruciaal om te begrijpen, omdat het direct invloed heeft op je verzekeringskeuze en premie.

A1-rijbewijs — beschikbaar vanaf 18 jaar (rijles mogelijk vanaf 17). Met een A1 mag je een lichte motor rijden met maximaal 11 kW vermogen (circa 15 pk) en maximaal 125cc cilinderinhoud. De vermogen-gewichtsverhouding mag niet meer dan 0,1 kW per kg zijn. Denk aan modellen als de Honda CB125R of Yamaha MT-125. Ideaal voor wie voor het eerst motorrijdt: licht, betaalbaar, en met een lagere premie dankzij het beperkte vermogen.

A2-rijbewijs — beschikbaar vanaf 20 jaar, of na minimaal twee jaar A1. Met een A2 mag je motoren rijden tot maximaal 35 kW (circa 47 pk), met een vermogen-gewichtsverhouding van maximaal 0,2 kW per kg. Populaire A2-modellen zijn de Kawasaki Z400 en Honda CB500F. Na minimaal twee jaar rijervaring en het halen van een aanvullend praktijkexamen kun je doorstromen.

A-rijbewijs (onbeperkt) — standaard beschikbaar vanaf 24 jaar na twee jaar A2. Er is ook de Code 80-route: ben je tussen de 21 en 24 jaar, dan kun je direct het volledige A-rijbewijs halen via een examen op een motor van minimaal 40 kW. Je krijgt dan een A met Code 80, waarbij de beperking automatisch vervalt als je 24 jaar wordt.

Meer informatie over de rijbewijscategorieën vind je op Rijksoverheid.nl.

Premies per cc-categorie: wat betaal je als jonge rijder?

De cilinderinhoud (cc) van je motor is een van de belangrijkste factoren bij het bepalen van je verzekeringspremie. Meer vermogen en hogere topsnelheden betekenen een hoger risico op ernstige ongelukken — en hogere premies. Als jongere betaal je bovenop de cc-toeslag ook nog een leeftijdstoeslag.

Op basis van vergelijkingsdata en verzekeraarsinformatie voor 2026 zijn dit de richtprijzen voor een jonge rijder (18-24 jaar, woonplaats middelgrote stad, geen schadevrije jaren, WA-dekking):

Categorie Voorbeeldmodel WA (jaar) WA+ (jaar) Allrisk (jaar)
50cc scooter / snorfiets Honda Vision 50 € 180 – € 300 € 260 – € 400 € 360 – € 540
125cc lichte motor (A1) Yamaha MT-125 € 220 – € 360 € 320 – € 500 € 450 – € 680
300–400cc (A2) Kawasaki Z400 € 320 – € 520 € 450 – € 680 € 620 – € 950
500–600cc (A2/A) Honda CB500F € 380 – € 620 € 520 – € 800 € 720 – € 1.100

In grote steden als Amsterdam en Rotterdam liggen de premies door het hogere diefstalrisico 15 tot 25 procent boven de richtprijzen in de tabel. Woon je in een kleine gemeente, dan kan het goedkoper uitpakken. Het verschil tussen de duurste en goedkoopste verzekeraar voor dezelfde dekking loopt in 2026 op tot 40 procent — vergelijken is dus geen luxe maar noodzaak. De Consumentenbond publiceert regelmatig overzichten van de best gewaardeerde verzekeraars.

Scooter 50cc of 125cc lichtmotor: wat kies je?

Als 18-jarige beginneling sta je voor een concrete keuze: start je op een 50cc scooter (snorfiets of bromfiets), of ga je direct voor een 125cc lichte motor met A1-rijbewijs? Beide opties hebben voor- en nadelen — zowel praktisch als financieel.

Een 50cc scooter is de meest toegankelijke instap. De aanschafprijs ligt lager (veelal € 1.500 tot € 4.000 tweedehands), de premie is relatief laag en je hebt geen apart motorrijbewijs nodig als je rijbewijs B al hebt. Nadeel: de maximumsnelheid van 45 km/u (bromfiets) of 25 km/u (snorfiets) beperkt je tot kortere stadstrajecten. Op een snorfiets rij je bovendien steeds meer steden in op de rijbaan in plaats van het fietspad, wat rijervaring vereist.

Een 125cc lichte motor met A1-rijbewijs biedt veel meer rijplezier en praktisch nut: snelwegen zijn niet toegestaan, maar je rijdt comfortabel op provinciale wegen en N-wegen. De aanschafprijs van een nieuwe 125cc motor ligt tussen de € 3.500 en € 6.500; tweedehands kan het al voor € 2.000. De premie is iets hoger dan bij de 50cc, maar de rijervaring die je opbouwt is veel waardevoller als basis voor je volgende rijbewijs.

Strategisch gezien is de 125cc de betere keuze als je uiteindelijk naar een grotere motor wil: je bouwt motorspecifieke schadevrije jaren op, opdoet ervaring met motorrijden in het verkeer, en na twee jaar kun je doorstromen naar het A2-rijbewijs via een aanvullend praktijkexamen bij het CBR.

Schadevrije jaren: auto versus motor

Schadevrije jaren (ook wel bonus-malus) zijn voor jongeren een van de krachtigste instrumenten om premie te besparen — maar er zit een addertje onder het gras. Het systeem werkt anders dan veel jonge rijders verwachten.

Als je al een autoverzekering hebt en schadevrije jaren hebt opgebouwd, kun je die in sommige gevallen meenemen naar je motorverzekering. De meeste Nederlandse verzekeraars accepteren een overstap van auto naar motor, maar hanteren een maximum van vijf schadevrije jaren — ook al heb je er meer opgebouwd. Heb je als 24-jarige zes jaar autoschadevrij gereden, dan tellen er maximaal vijf mee bij je motorpolis. Niet alle verzekeraars hanteren dezelfde regels, dus check dit altijd vooraf.

Belangrijk: je kunt dezelfde schadevrije jaren maar bij één polis tegelijk inzetten. Als je ze voor je auto gebruikt, tellen ze niet voor je motor. Heb je zowel een auto als een motor, overweeg dan of een combinatiepolis bij dezelfde verzekeraar voordelig is — sommige aanbieders laten je twee afzonderlijke tellers bijhouden.

Begin je helemaal van nul (geen auto-schadevrije jaren, geen motorervaring), dan start je op trede 1 van de bonus-malusladder. Elk schadevrij jaar stijg je een trede, met kortingen die bij de meeste verzekeraars kunnen oplopen tot 70 tot 80 procent op de basispremie. Na drie schadevrije jaren op de motor kun je al 20 tot 30 procent korting verwachten. In 2026 wordt naar verwachting ook een nieuw transparant systeem ingevoerd waarmee je je opgebouwde schadevrije jaren zelf kunt inzien via een centrale website.

Een praktisch voorbeeld: een 21-jarige met twee auto-schadevrije jaren die voor het eerst een motor verzekert, kan bij een verzekeraar die de overdracht accepteert direct starten op trede 2 of 3. Dat kan al een verschil maken van € 50 tot € 120 per jaar op de premie van een 125cc motor.

Stappenplan: je eerste motorverzekering afsluiten

Een motorverzekering afsluiten gaat volledig online en kost gemiddeld een kwartier. Zorg dat je alles bij de hand hebt voordat je begint.

Stap 1 — Verzamel je gegevens. Je hebt nodig: je BSN, geboortedatum, rijbewijsnummer (A1, A2 of A), kenteken van de motor of scooter, merk, type en bouwjaar, dagwaarde of cataloguswaarde, en eventueel een schadevrij jaren-bewijs van je autoverzekeraar. Heb je nog geen kenteken? Dan heb je de verzekering nodig vóórdat je naar de RDW gaat.

Stap 2 — Kies de juiste dekking. Voor een eerste motor van € 2.000 tot € 4.000 is WA+ (beperkt casco) voor de meeste jongeren de verstandigste keuze: je bent beschermd tegen diefstal en brand, maar betaalt niet de allrisk-toeslag. Is je motor nieuw of waardevoller dan € 4.500? Overweeg dan allrisk voor de eerste twee tot drie jaar.

Stap 3 — Vergelijk meerdere aanbieders. Gebruik onafhankelijke vergelijkingssites en vraag bij minimaal drie verzekeraars een offerte op. Let niet alleen op de premie, maar ook op het eigen risico, de dekkingsomvang, de diefstalvereisten (vaak een ART-gecertificeerd slot verplicht) en klantenservice-scores.

Stap 4 — Sluit af en activeer je dekking. Na het afsluiten ontvang je een verzekeringsbewijs (groene kaart of digitaal equivalent). Dit heb je nodig bij de RDW of bij een politiecontrole. Check altijd of de ingangsdatum klopt en of de dekking direct actief is. Meer informatie over de verplichte WA-verzekering vind je op de website van de Rijksoverheid.

Slimme bespaartips voor jonge motorrijders

Als jongere heb je minder invloed op je leeftijdstoeslag — die betaal je gewoon. Maar er zijn wel degelijk manieren om de totale premie te drukken.

Jaarlijks betalen. Betaal je premie in één keer per jaar in plaats van maandelijks. De meeste verzekeraars rekenen een toeslag van 3 tot 7 procent voor maandelijkse incasso. Op een jaarlijkse premie van € 500 scheelt dat al € 15 tot € 35.

Lagere jaarkilometrage opgeven. Rij je minder dan 5.000 kilometer per jaar? Geef dat op. Veel verzekeraars hanteren een korting voor beperkt gebruik. Overschrijd je het opgegeven aantal, meld dit dan tijdig — bij een claim kan onjuist kilimetrage leiden tot een lagere uitkering.

Gecertificeerd slot. Voor WA+ en allrisk-dekking eisen vrijwel alle verzekeraars een ART-gecertificeerd kettingslot of U-slot (klasse 3 of hoger). Sommige verzekeraars geven extra korting bij gebruik van een ART 4- of 5-gecertificeerd slot, wat bij dure motoren snel € 20 tot € 50 per jaar scheelt.

Stalling en stallingskorting. Berg je motor op in een afgesloten ruimte zoals een garage of afgeschermde berging? Dat verlaagt het diefstalrisico en levert bij veel verzekeraars een stallingskorting op van 5 tot 10 procent. Combineer dit met een seizoensverzekering als je toch weinig in de winter rijdt.

Geen kleine schades claimen. Dit is het meest onderschatte advies. Elke schade die je claimt, gooit je meerdere treden terug op de bonus-malusladder. Bij een schade van € 400 kan de premieconsequentie over drie jaar oplopen tot € 300 extra. Kleine schades betaal je zelf; grote schades claim je. Gebruik de NIBUD-budgettool om te bepalen wat je financieel kunt opvangen.

Al met al is de motorverzekering als 18- tot 24-jarige duurder dan je misschien verwacht — maar zeker niet onbetaalbaar als je slim kiest. Begin op een 125cc A1-motor, bouw schadevrije jaren op, vergelijk jaarlijks van verzekeraar en pas je dekking aan naarmate je motor ouder wordt en minder waard is. Zo rij je in 2026 legaal, veilig en financieel verantwoord de weg op. Meer vergelijkingstips vind je in de categorie Motorverzekering en in ons overzicht van premies en fiscale aftrek.

Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.

Veelgestelde vragen

Wat kost een motorverzekering voor een 18-jarige in 2026?

Een 18-jarige zonder schadevrije jaren betaalt in 2026 voor een WA-verzekering op een 125cc motor ruwweg tussen de € 220 en € 360 per jaar, afhankelijk van woonplaats en motortype. WA+ kost gemiddeld € 320 tot € 500 per jaar. Allrisk kan oplopen tot € 450 tot € 680. In grote steden liggen de premies 15 tot 25 procent hoger. Vergelijken loont: het verschil tussen de goedkoopste en duurste aanbieder kan 30 tot 40 procent bedragen bij identieke dekking.

Kan ik met rijbewijs B een 125cc motor rijden?

Nee, niet standaard. Voor een 125cc lichte motor heb je in Nederland een apart A1-rijbewijs nodig. Rijbewijs B geeft alleen recht op het besturen van een snorfiets (AM-categorie, maximaal 25 km/u met beperkte motorinhoud) als AM al inbegrepen is. Wil je een 125cc motor rijden? Dan moet je het A1-rijexamen bij het CBR halen. Dat bestaat uit een theorie-examen en een praktijkexamen op een terrein en in het verkeer.

Hoe werkt het progressieve A-rijbewijssysteem voor jongeren?

In Nederland bestaat het motorrijbewijs uit drie categorieën: A1 (vanaf 18, max 11 kW / 125cc), A2 (vanaf 20 of na 2 jaar A1, max 35 kW) en A (onbeperkt, vanaf 24 of via Code 80 route vanaf 21). Je stroomt van A1 naar A2 over via een aanvullend praktijkexamen bij het CBR — geen nieuw theorie-examen. Van A2 naar het volledige A-rijbewijs geldt hetzelfde. Met de Code 80-route kun je als 21-jarige het volledige A-rijbewijs halen met een tijdelijke beperking die op je 24e automatisch vervalt.

Kan ik mijn auto-schadevrije jaren meenemen naar een motorverzekering?

Ja, bij de meeste Nederlandse verzekeraars is dat mogelijk, maar er geldt een maximum van vijf schadevrije jaren. Heb je er meer opgebouwd via je autoverzekering, dan vervallen de extra jaren bij de overdracht. Bovendien kun je dezelfde jaren maar bij één polis tegelijk inzetten: gebruik je ze voor de auto, dan tellen ze niet voor de motor. Vraag altijd vooraf een schadevrij jaren-bewijs op bij je huidige autoverzekeraar en check de voorwaarden van de motorverzekeraar.

Welke dekking is het beste voor een eerste motor onder de € 4.000?

Voor een motor met een dagwaarde tot circa € 4.000 is WA+ (beperkt casco) voor de meeste jonge rijders de beste keuze. WA+ dekt naast de verplichte aansprakelijkheid ook diefstal, brand en stormschade — de risico’s die financieel het pijnlijkst zijn. Allrisk is bij dit waardebereik vrijwel nooit kosteneffectief: de extra premie weegt niet op tegen de beperkte meerwaarde van eigen-schulddekking op een relatief goedkope motor.

Hoe snel bouw ik schadevrije jaren op als motorrijder?

Elk volledig jaar dat je geen schade claimt op je motorverzekering, stijg je één trede op de bonus-malusladder. De meeste verzekeraars hanteren een ladder van 18 tot 21 treden. Begin je op trede 1, dan is de korting minimaal of nihil. Na vijf schadevrije jaren zit je al halverwege de ladder en profiteer je van een merkbare premiedaling. Op de hoogste trede loopt de korting op tot 70 tot 80 procent van de basispremie. Kleine schades kun je beter zelf betalen om je trede te beschermen.


Geef een reactie