Bestelbusverzekering berekenen in 2026: welke factoren de premie bepalen en hoe je een scherpe offerte krijgt

Timo van Loon

Witte bestelwagen geparkeerd op straat — bestelbusverzekering berekenen 2026

Je leest dit artikel in 7 minuten

Een bestelbus verzekeren voelt soms als een black box. Je vult je gegevens in op een vergelijkingssite, en dan verschijnt er een premie — maar waarom die ene verzekeraar €38 per maand vraagt en de andere €67, blijft onduidelijk. Dat terwijl de verschillen aanzienlijk zijn en je met de juiste kennis een stuk goedkoper uit kunt zijn.

In 2026 is de premiemarkt voor bestelwagens steviger onder druk komen te staan. De btw-vrijstelling voor nieuwe bestelauto’s (de zogenoemde ondernemersregeling) is per 1 januari 2025 afgeschaft, waardoor nieuwe bestelbussen €10.000 tot €20.000 duurder zijn geworden. Dat drijft de verzekerde waarde omhoog en heeft direct effect op de allriskverzekering. Tegelijk stijgt het aantal elektrische bestelbussen snel, wat voor een eigen berekeningslogica zorgt bij verzekeraars. Hoog tijd dus om alle factoren op een rij te zetten.

Voertuigtype, gewicht en laadvermogen

Verzekeraars maken onderscheid tussen lichte en zware bestelbussen. De grens ligt doorgaans bij een toegestaan maximumgewicht (gvw) van 3.500 kg. Daarboven valt het voertuig in een andere risicocategorie en gelden andere tarieven — soms valt het zelfs buiten de standaard bestelautoverzekering en heb je een vrachtautoverzekering nodig.

Binnen de lichte categorie (tot 3.500 kg) telt ook het laadvermogen mee. Een compacte stadsbestelbus met 600 kg laadvermogen heeft een ander risicoprofiel dan een volumineuze kastenwagen met 1.200 kg die zware goederen vervoert. Hoe meer een bus beladen rijdt, hoe hoger de remweg en hoe groter de schadeomvang bij een aanrijding. Veel verzekeraars verwerken dat in een toeslag van 5 tot 15% op de basispremie voor voertuigen boven de 1.000 kg laadvermogen.

Het merk en model spelen ook een rol: populaire modellen zoals de Volkswagen Transporter, Ford Transit en Mercedes Sprinter zijn beter gedocumenteerd wat betreft schadestatistiek en herstelkosten. Minder gangbare merken of importvoertuigen kunnen een risico-opslag krijgen van 10 tot 25%.

Grijs kenteken versus geel kenteken: wat maakt het uit voor de premie?

In Nederland kennen we het begrip “grijs kenteken” voor bestelauto’s die primair zakelijk worden gebruikt en gekentekend staan op naam van een bedrijf of ondernemer. Ondanks de naam is het kenteken zelf gewoon geel — de term verwijst naar de vroegere grijze kleur van het kentekenbewijs.

Voor de premieberekening maakt het echter wél een verschil of je bus zakelijk is ingericht (grijs kenteken) of gemengd particulier/zakelijk. Bij een grijs kenteken verzekert de verzekeraar het voertuig exclusief btw, wat de verzekerde waarde direct met 21% verlaagt. Op een bestelbus met een nieuwwaarde van €40.000 inclusief btw scheelt dat ruim €8.000 aan verzekerde waarde. Bij een allriskverzekering vertaalt zich dat rechtstreeks naar een lagere premie.

Bovendien geldt bij zakelijk gebruik doorgaans een strikte bestemming: alleen zakelijk rijden. Rijdt een medewerker ook privé in de bus? Dan moet je dat apart opgeven (combinatieverzekeringsgrondslag) en rekent de verzekeraar een opslag voor het extra particuliere risico.

Zakelijk versus privégebruik, kilometrage en werkgebied

Zelfs als je je bestelbus puur zakelijk gebruikt, maakt het verschil hoeveel en waar je rijdt. Verzekeraars hanteren kilometerklassen die de premie direct beïnvloeden:

Jaarkilometrage Relatieve premiefactor
Tot 10.000 km 0,80 (korting)
10.001 – 25.000 km 1,00 (basispremie)
25.001 – 50.000 km 1,20
Meer dan 50.000 km 1,40 – 1,60

Een koerier die dagelijks 300 kilometer rijdt, betaalt dus significant meer dan een aannemer die zijn bus voornamelijk lokaal inzet. Let op: opgave van een te laag kilometrage is een veelgemaakte fout. Als je bij schade een aanzienlijk hogere kilometerstand hebt dan opgegeven, kan de verzekeraar de schade-uitkering korten of in het ergste geval weigeren.

Het werkgebied telt ook. Rijdt je bus internationaal — bijvoorbeeld naar Duitsland of België — dan moet je internationaal dekking opgeven. Dat kost 15 tot 40% meer dan een polis die alleen geldig is in de Benelux en West-Europa. Rijdt je uitsluitend in Nederland, dan kun je soms een regionale tariefkorting krijgen als je adres buiten de Randstad is gevestigd.

Standplaats en postcode: de verborgen premiefactor

Misschien wel de meest onbekende factor is de postcode waar de bus stalt. Verzekeraars koppelen historische schadecijfers aan postcodegebieden. In gebieden met een hoge diefstalfrequentie, veel aanrijdingen of frequente hagelbuien gelden hogere tarieven. Het verschil tussen een landelijke postcode in Drenthe en een stedelijke postcode in Amsterdam of Rotterdam kan oplopen tot 30 tot 40% verschil in basispremie — zelfs als alle andere gegevens identiek zijn.

Stalt je de bus ’s nachts in een afgesloten hal of bewaakt bedrijfsterrein? Dan kun je bij veel verzekeraars een toeslag vermijden of een beveiligingskorting aanvragen. Vermelding van SCM-goedgekeurde beveiliging (alarm klasse 3 of hoger, geïmmobiliseerd, voertuigvolgsysteem) kan de premie verder reduceren met 5 tot 15%.

Schadevrije jaren en het bonus-malusysteem

Net als bij gewone personenauto’s geldt voor bestelwagens een bonus-malusladder op basis van schadevrije jaren. Hoe meer schadejaren zonder claim, hoe hoger de korting op de basispremie. Bij de meeste verzekeraars loopt de maximale korting op tot 75 à 80% na 15 of meer schadevrije jaren. Omgekeerd stijgt je premie bij elke schade die je claimt — in de praktijk betekent één claim dat je 2 tot 5 korting-stappen terugvalt op de ladder.

Belangrijk: als ondernemer bouw je schadevrije jaren op per voertuig, niet per rijbewijs. Voeg je een tweede bestelbus toe aan je wagenpark, dan begint die bus bij nul schadevrije jaren — tenzij je verzekeraar een startkorting geeft voor bestaande klanten. Wissel je van verzekeraar, dan neem je je opgebouwde schadevrije jaren mee via het RDW-kentekenbericht. Vraag daar bij aanvraag altijd om.

Leeftijd en ervaring van de bestuurder

Een jonge bestuurder van 23 jaar achter het stuur van een bestelbus betaalt fors meer premie dan een rijervaren chauffeur van 45. Verzekeraars hanteren risicoprofielen op basis van leeftijdscategorieën en rijervaring. Globale richtlijnen voor 2026:

  • Jonger dan 25 jaar: opslag van 50 tot 100% op de basispremie
  • 25 – 35 jaar: opslag van 10 tot 30%
  • 35 – 60 jaar: basispremie of lichte korting
  • 60+: kleine opslag bij sommige verzekeraars vanwege reactievermogen

Heb je meerdere chauffeurs die de bus besturen? Dan rekent de verzekeraar doorgaans met de jongste of minst ervaren bestuurder als rekenbasis. Geef altijd alle vaste bestuurders op — het niet opgeven van een jonge medewerker als regelmatige bestuurder is een veelgemaakt verzwijgingsprobleem dat bij schade tot moeilijkheden leidt.

Dekkingsniveau en eigen risico

De keuze tussen WA, beperkt casco (WA+) en allrisk bepaalt een groot deel van je premie. Als vuistregel geldt:

  • WA: dekt alleen schade aan derden. Goedkoopst, maar geen eigen schade vergoed. Geschikt voor bestelbussen ouder dan 6 à 8 jaar of met een dagwaarde onder €8.000.
  • Beperkt casco (WA+): dekt ook brand, diefstal, storm, hagel en ruitschade. Premie ligt 30 tot 70% hoger dan WA. Goed middenweg voor bussen van 4 tot 8 jaar oud.
  • Allrisk: dekt ook schade die je zelf veroorzaakt. Premie 80 tot 160% hoger dan WA. Zinvol voor nieuwe of dure bussen of wanneer de bus crucaal is voor je bedrijfsvoering.

Naast het dekkingsniveau speelt het eigen risico een grote rol. Het wettelijk verplicht eigen risico voor WA-schade is nihil (dat betaalt de verzekeraar volledig), maar voor casco-schade kun je bij de meeste verzekeraars kiezen uit eigen risicobedragen van €150 tot €2.500. Een hoger eigen risico verlaagt de premie merkbaar: een eigen risico van €1.000 in plaats van €150 kan de allriskpremie met 15 tot 25% drukken.

Rekenvoorbeeld: wat betaalt een zzp’er voor zijn Transit in 2026?

Stel: Jan is loodgieter, 42 jaar, woont in Zwolle (postcode 8021), rijdt 30.000 km per jaar zakelijk in een Ford Transit Custom (2022, cataloguswaarde €35.000 excl. btw), heeft 8 schadevrije jaren, kiest voor allrisk met €500 eigen risico, bus stalt buiten op bedrijfsterrein.

Indicatieve premieberekening op basis van marktgemiddelden begin 2026:

  • Basispremie allrisk voor dit type/leeftijd voertuig: ca. €120/maand
  • Postcode Zwolle (midden-Nederland, middelhoog risico): factor 1,00
  • 30.000 km/jaar: factor 1,20 → €144/maand
  • 8 schadevrije jaren (ca. 55% korting): −55% → ca. €65/maand
  • Bestuurder 42 jaar, geen risico-opslag: factor 1,00
  • Eigen risico €500: −15% → ca. €55/maand

Uitkomst: indicatief €50 – €65 per maand, afhankelijk van de verzekeraar. Ter vergelijking: een vergelijkbare bus maar met 5 schadevrije jaren en postcode Amsterdam zou indicatief uitkomen op €80 – €100 per maand. Het loont dus echt om te vergelijken — zie ook ons overzicht van autoverzekeringen en bedrijfsverzekeringen.

Welke gegevens heb je nodig voor een offerte?

Voor een nauwkeurige berekening heb je de volgende informatie bij de hand nodig:

  • Kenteken van de bestelbus (de verzekeraar haalt automatisch merk, model, bouwjaar en gewicht op via RDW)
  • Nieuwwaarde of dagwaarde (bij allrisk)
  • Postcode van de standplaats/stalling
  • Verwacht jaarkilometrage
  • Gebruik: zakelijk, particulier of gemengd
  • Aantal schadevrije jaren (staat op je verklaring of kentekenbewijs)
  • Naam en geboortedatum van alle vaste bestuurders
  • Gewenst dekkingsniveau en eigen risico
  • Aanwezige beveiliging (immobilizer, alarm, tracker)

Met al deze gegevens bij de hand vergelijk je via een onafhankelijke vergelijkingstool tegelijk tientallen verzekeraars. De Consumentenbond biedt een onafhankelijke vergelijkingstool waar je snel kunt zien welke aanbieder voor jouw specifieke situatie het voordeligst uitpakt. De Rijksoverheid heeft ook actuele informatie over bijtelling en grijs kenteken die relevant is als je de bus fiscaal wilt optimaliseren.

Een allriskverzekering voor een nieuwe bestelbus in 2026 ligt in de markt doorgaans tussen €45 en €120 per maand voor een gemiddeld ondernemersprofiel. WA-only voor een oudere bus kan al vanaf €15 per maand. Het werkelijke verschil zit in de combinatie van alle factoren — en precies daar loont het om niet bij de eerste aanbieder te tekenen maar 3 tot 5 offertes naast elkaar te leggen. Zelfs voor een identiek voertuig kunnen premies bij verschillende verzekeraars tot 50% van elkaar afwijken.

Veelgestelde vragen

Hoe zwaar weegt mijn postcode mee in de premie van mijn bestelbusverzekering?

De postcode is een van de sterkste premiefactoren, maar verzekeraars wegen hem anders. In stedelijke postcodes met hoge diefstals- of aanrijdingscijfers (zoals Amsterdam-centrum of Rotterdam-Zuid) kan de basispremie 30 tot 40% hoger uitvallen dan in een landelijke postcode. Stalt je de bus buiten de risicezone — bijvoorbeeld in een stal of loods buiten de stad — dan mag je dat adres soms als standplaats opgeven. Overleg dit altijd eerlijk met je verzekeraar om dekking bij schade zeker te stellen.

Wordt mijn allriskverzekering duurder nu de btw-vrijstelling voor nieuwe bestelbussen is vervallen?

Indirect ja. Nieuwe bestelbussen zijn per 1 januari 2025 €10.000 tot €20.000 duurder geworden door het wegvallen van de ondernemersregeling. Hogere aanschafwaarde betekent hogere verzekerde waarde, wat bij een allriskverzekering leidt tot een hogere premie. Bij beperkt casco en WA is dit effect kleiner, omdat je eigen schade dan minder of niet wordt vergoed. Voor een bestaande bus verandert er niets aan de verzekerde waarde.

Kan ik schadevrije jaren van mijn personenauto meenemen naar een bestelbusverzekering?

In de meeste gevallen niet rechtstreeks. Schadevrije jaren zijn gebonden aan het voertuigtype en het kenteken. Sommige verzekeraars accepteren echter wel de schadevrije jaren van een personenauto als startkorting bij een eerste bestelbusverzekering — dit heet een “goodwillkorting”. Het is de moeite waard dit expliciet te vragen bij een aanvraag, want het kan meteen 20 tot 40% premievoordeel opleveren op je eerste premiejaar.

Hoe zit het met de premie als mijn bestuurder wisselend is?

Bij een wisselende bestuurderssituatie — bijvoorbeeld een zzp’er die een medewerker meeneemt — kun je kiezen voor een “ieder die met toestemming rijdt”-dekking. Dat geeft meer flexibiliteit maar is duurder dan een vaste bestuurdersdekking. Rij je met jonge of onervaren bestuurders, dan stijgt de premie navenant. Geef dit altijd correct op: een niet-opgegeven bestuurder die schade veroorzaakt kan leiden tot korting op de uitkering of zelfs weigering.

Wanneer is allrisk de moeite waard voor een bestelbus?

Als vuistregel geldt: is de dagwaarde van je bestelbus meer dan €12.000 en is de bus essentieel voor je bedrijfsvoering, dan weegt allrisk zijn hogere premie terug in geval van schade. Reken ook mee dat bij een totaalverlies zonder allrisk je eigen vervanging moet financieren. Voor een bus ouder dan 8 jaar of met een dagwaarde onder €6.000 is WA of beperkt casco in de meeste gevallen kostenefficiënter.

Hoe kan ik de premie van mijn bestelbusverzekering verlagen?

Er zijn meerdere effectieve manieren: kies een hoger eigen risico (van €150 naar €500 of €1.000), installeer een SCM-goedgekeurde beveiliging of voertuigvolgsysteem, bouw bewust meer schadevrije jaren op door kleine schades zelf te betalen, beperk het jaarkilometrage realistisch en vergelijk jaarlijks opnieuw bij verlengingsdatum. Soms is overstappen naar een andere verzekeraar na 3 jaar de eenvoudigste besparing — de markt is competitief en nieuwe klanten krijgen regelmatig een instapkorting aangeboden.

Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.


Geef een reactie