Je hebt je autoverzekeringspremie netjes geregeld — misschien zelfs vergelijkend gewinkeld voor de scherpste prijs. Maar weet je ook wat die auto je echt kost per maand? De premie is één post in een lijstje dat al snel behoorlijk lang wordt. Motorrijtuigenbelasting, brandstof of laadkosten, onderhoud, banden, APK en afschrijving: bij elkaar bepalen die posten of je auto financieel verantwoord is of juist een sluipende bezuinigingspost vereist.
In 2026 betalen Nederlandse autorijders gemiddeld tussen de 350 en 750 euro per maand aan totale autolasten, afhankelijk van het type auto, de leeftijd van het voertuig en hoeveel kilometer je rijdt. Dat blijkt uit cijfers van het Nibud en vergelijkende analyses van de ANWB autokosten-calculator. Dit artikel zet alle kostencomponenten op een rij, geeft gemiddelden per autoklasse en laat zien welk deel de verzekering inneemt in de Total Cost of Ownership (TCO).
Wat is de Total Cost of Ownership van een auto?
Total Cost of Ownership — in het kort TCO — is het totaalbedrag dat je kwijt bent aan een auto over een bepaalde periode, gedeeld door het aantal maanden of kilometers. Het begrip wordt veel gebruikt in de zakelijke leasewereld, maar is minstens zo relevant voor de particuliere autorijder. De TCO omvat alle vaste en variabele kosten: vaste lasten die je elke maand betaalt ongeacht of je rijdt, en variabele kosten die afhangen van je gebruik.
Vaste maandelijkse autolasten zijn: afschrijving (de waardedaling van het voertuig), motorrijtuigenbelasting (MRB), verzekeringspremie en een basisbudget voor onderhoud. Variabele lasten zijn: brandstof of laadkosten, bandenvervanging, reparaties en eventueel parkeergeld of tol. Wie een lening heeft afgesloten voor de aankoop, telt ook die maandtermijn mee. Dit artikel focust op de vijf hoofdposten die voor vrijwel elke particuliere automobilist opgaan.
Post 1: Afschrijving — de grootste maar meest onzichtbare kostenpost
Afschrijving is voor de meeste autorijders de grootste maandelijkse kostenpost, maar ook de minst zichtbare: je betaalt hem niet actief, de waarde verdampt simpelweg. Een nieuwe auto verliest in het eerste jaar gemiddeld 15 tot 25 procent van zijn aankoopwaarde, en in de drie jaar daarna nog eens 10 tot 15 procent per jaar. Wie een nieuwe auto van 35.000 euro koopt en hem na vier jaar verkoopt voor 18.000 euro, heeft 17.000 euro afgeschreven — omgerekend ruim 350 euro per maand.
Tweedehands auto’s schrijven langzamer af in absolute euro’s, maar zijn niet vrij van waardedaling. Een compacte auto van vier jaar oud ter waarde van 14.000 euro daalt in een jaar gemiddeld naar 11.500 euro — dat is bijna 210 euro afschrijving per maand. Nibud rekent voor de compacte klasse met een vaste afschrijving van circa 108 euro per maand als gemiddelde. Voor een middenklasser loopt dat op naar 150 tot 200 euro per maand.
Elektrische auto’s schrijven vooralsnog sneller af dan vergelijkbare benzineauto’s, deels door technologische veroudering van accu’s. Dat is een factor om mee te nemen bij de totale TCO-vergelijking tussen verbrandingsmotor en EV.
Post 2: Motorrijtuigenbelasting (MRB) in 2026
De motorrijtuigenbelasting (wegenbelasting) is per 1 januari 2026 opnieuw verhoogd met een inflatiecorrectie van 2,9 procent, zoals vastgelegd in het Belastingplan 2026. De tarieven zijn afhankelijk van het gewicht van de auto, de brandstofsoort en de provincie waar je woont — via de provinciale opcenten kunnen de tarieven tot 20 procent per provincie van elkaar afwijken.
Voor een gemiddelde benzineauto van circa 1.300 kg betaal je in 2026 al snel 100 tot 130 euro per kwartaal, ofwel 33 tot 43 euro per maand. Nibud hanteert voor de compacte klasse een MRB-gemiddelde van 39 euro per maand. Diesel is duurder door de dieseltoeslag; LPG valt er tussenin.
Volledig elektrische auto’s betalen vanaf 2026 70 procent van het normale MRB-tarief voor een vergelijkbare benzineauto — dit is een significante verandering ten opzichte van eerdere jaren, toen EV’s vrijwel vrijgesteld waren. Een elektrische auto van 1.800 kg (het extra gewicht van de accu speelt mee) kan zo uitkomen op een vergelijkbaar of zelfs hoger MRB-bedrag dan een lichte benzineauto. Meer over de actuele MRB-tarieven lees je bij de Rijksoverheid.
Post 3: Brandstof of laadkosten
Brandstofkosten zijn de meest zichtbare variabele kostenpost. Bij 11.000 kilometer per jaar — het nationale gemiddelde — betaal je in 2026 voor een doorsnee benzineauto gemiddeld 100 tot 140 euro per maand aan de pomp. Nibud rekent voor de compacte middenklasse met 123 euro per maand aan brandstof op basis van dat rijpatroon.
Voor elektrische auto’s is het beeld gunstiger aan de pomp-kant: een kilometer elektrisch rijden kost gemiddeld 4 tot 6 cent bij thuisladen (circa 24 cent per kWh), vergeleken met 10 tot 14 cent voor benzine. Bij 11.000 km per jaar scheelt dat al gauw 50 tot 70 euro per maand aan energiekosten. Maar publiek laden ligt aanzienlijk hoger — gemiddeld 40 tot 60 cent per kWh in 2026 — waardoor het voordeel voor wie overwegend publiek laadt kleiner is. Milieu Centraal berekende dat de gemiddelde elektriciteitskosten voor een EV bij gemengd laden (thuis en publiek) uitkomen op 60 tot 90 euro per maand bij gemiddeld gebruik.
Post 4: Onderhoud, APK en banden
Onderhoud is de post die de meeste mensen onderschatten totdat er een grote rekening op de mat valt. Voor een benzineauto gaat het om regelmatige oliebeurten (gemiddeld 150 tot 250 euro per beurt, eens per 1 à 2 jaar), remblokken, banden (een set zomerbanden kost al snel 300 tot 600 euro) en de tweejaarlijkse APK. Verspreid over een jaar kom je al snel uit op 700 tot 1.200 euro aan onderhoud, ofwel 58 tot 100 euro per maand. Nibud hanteert voor vaste onderhoudskosten circa 25 euro per maand als minimum, maar dat is eerder het absolute minimum voor een jonge auto dan de realiteit voor een auto van acht jaar of ouder.
Elektrische auto’s hebben lagere onderhoudskosten: geen olieverversingen, minder slijtage aan remmen door regeneratief remmen en eenvoudigere aandrijflijnen. Maar accu-gerelateerde reparaties kunnen in verhouding kostbaar zijn. Gemiddeld rekenen analisten voor EV-onderhoud op 30 tot 50 procent lagere jaarkosten dan een vergelijkbare verbrandingsmotor — al geldt dat voordeel pas naarmate de auto ouder wordt.
Post 5: Autoverzekering — wat het aandeel is in de TCO
Dan de verzekering — de post waarvoor jij hier zit. De autoverzekeringspremie is een verplichte vaste last voor iedere automobilist; WA-dekking is wettelijk vereist voor elk voertuig op de openbare weg. De hoogte van de premie hangt af van profiel (leeftijd, schadevrije jaren), regio, voertuig en gekozen dekking.
In 2026 bedraagt de gemiddelde autoverzekeringspremie voor een WA-polis zo’n 30 tot 65 euro per maand voor een gunstig profiel. Voor een 35-jarige bestuurder met een middenklasse auto in de Randstad en WA+ dekking rekent de markt gemiddeld 55 tot 80 euro per maand. Allrisk op een nieuwere auto kan voor datzelfde profiel oplopen tot 90 tot 140 euro per maand. De verzekeringspremie is daarmee doorgaans de op-twee-na-grootste vaste maandlast — na afschrijving en MRB — maar bij een goedkope of oude auto kan die volgorde verschuiven.
Als percentage van de totale maandlasten vertegenwoordigt de verzekering gemiddeld 10 tot 20 procent van de TCO. Wie 500 euro per maand kwijt is aan alle autolasten en 80 euro betaalt aan verzekering, zit op 16 procent. Dat maakt het tegelijkertijd een van de kostenposten waarop je het meest actief kunt sturen: jaarlijks vergelijken via de autoverzekering-categorie op deze site of via de Consumentenbond vergelijker kan je 100 tot 300 euro per jaar schelen, zonder dat je een andere auto nodig hebt.
TCO per autoklasse: een overzicht voor 2026
Hieronder een overzicht van de geschatte totale maandlasten per autoklasse in 2026, op basis van Nibud-cijfers, ANWB-data en marktgemiddelden voor verzekering en brandstof. De cijfers gelden voor een particuliere rijder van 35 tot 50 jaar met een nette schadevrije jaren-history, rijdend circa 11.000 km per jaar.
| Autoklasse | Afschrijving | MRB | Verzekering (WA+) | Brandstof | Onderhoud | Totaal/mnd |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kleine stadsauto (bv. Citroën C1, tweedehands) | € 80 | € 28 | € 38 | € 85 | € 45 | € 276 |
| Compacte klasse (bv. VW Golf, 4-6 jaar oud) | € 130 | € 39 | € 60 | € 123 | € 65 | € 417 |
| Middenklasse (bv. Skoda Octavia, 3 jaar oud) | € 185 | € 47 | € 80 | € 130 | € 70 | € 512 |
| Compacte SUV (bv. Seat Ateca, 2-3 jaar oud) | € 220 | € 54 | € 95 | € 140 | € 75 | € 584 |
| Elektrische auto (bv. Peugeot e-208, nieuw) | € 280 | € 52 | € 85 | € 70 (laden) | € 45 | € 532 |
| Premium middenklasse (bv. BMW 3-serie, 2 jaar oud) | € 350 | € 60 | € 120 | € 150 | € 90 | € 770 |
Alle bedragen zijn indicatief op basis van gemiddelden uit 2026. Persoonlijke omstandigheden kunnen flink afwijken. Allrisk-dekking verhoogt de verzekeringspost met 30 tot 50 euro per maand.
Wat opvalt: de elektrische compacte auto zit qua totale TCO vrij dicht tegen de vergelijkbare benzine-middenklasser, dankzij lagere laadkosten en onderhoudskosten. Maar de hogere afschrijving en de hogere aankoopprijs nivelleren een groot deel van het brandstofvoordeel weg. Wie minder dan 80.000 kilometer rijdt over de eigendomsperiode, heeft bij een EV lang niet altijd een financieel voordeel ten opzichte van een zuinige tweedehands benzineauto.
Waar kun je actief op sturen?
De meeste kostenposten zijn niet of nauwelijks beïnvloedbaar op de korte termijn: de MRB-tarieven stelt de overheid vast, afschrijving volgt de markt en onderhoud is deels verplicht voor veiligheid. Maar er zijn wel posten waar je als rijder actief op kunt sturen.
Verzekering: Dit is de meest stuurbare vaste last. Jaarlijks vergelijken kost je twintig minuten en levert gemiddeld 100 tot 300 euro besparing op. Check ook je dekkingsniveau: wie een auto rijdt met een dagwaarde onder de 5.000 euro hoeft geen allrisk te hebben. Schakel over naar WA+ en je maandpremie halveert soms. Bekijk ook de premies en fiscale aftrek rubriek voor meer tips op dit vlak.
Brandstof: Anticiperend rijden, banden op spanning houden en minder optrekken verlagen je verbruik met 10 tot 15 procent, zo berekende de ANWB. Bij 120 euro per maand is dat een potentiële besparing van 12 tot 18 euro per maand — klein, maar over een jaar telt het op.
Onderhoud slim plannen: Wie bij een erkende, maar niet merkgebonden werkplaats zijn onderhoud laat doen, betaalt doorgaans 20 tot 35 procent minder per beurt. Voor een auto ouder dan vier jaar vervalt bovendien de verplichting om bij de officiële dealer te laten onderhouden zonder verlies van garantie.
Rijgedrag en eigen risico: Wie weinig rijdt en een schone schade-history heeft, kan overwegen het vrijwillig eigen risico op de verzekering te verhogen. Een verhoging van eigen risico met 200 euro levert op de premie al gauw 50 tot 100 euro besparing per jaar op. Klopt je opgegeven jaarkilometrage nog? Wie door thuiswerken beduidend minder rijdt, kan bij de verzekeraar de kilometerstand corrigeren en zo rechtstreeks op de premie besparen.
Al die kleine aanpassingen samen — het juiste dekkingsniveau, een correcte kilometeropgave, anticiperend rijden en een vergelijkingsmoment bij contractverlenging — kunnen je maandlasten realistisch met 50 tot 120 euro verlagen, zonder dat je overstapt op een andere auto. Dat bedrag verdient zichzelf ruimschoots terug in de loop van een paar jaar.
Veelgestelde vragen
Wat kost een auto gemiddeld per maand in 2026 als je alles meetelt?
Volgens cijfers van het Nibud en de ANWB liggen de gemiddelde totale autolasten in 2026 tussen de 350 en 750 euro per maand, afhankelijk van het type auto, de leeftijd en het rijpatroon. Een kleine tweedehands stadsauto kan uitkomen op circa 275 euro per maand; een nieuwe compacte SUV zit al snel op 550 tot 600 euro. De vijf grootste posten zijn afschrijving, brandstof of laadkosten, verzekering, motorrijtuigenbelasting en onderhoud.
Welk deel van de totale autokosten is de verzekering?
De autoverzekering vertegenwoordigt gemiddeld 10 tot 20 procent van de totale maandelijkse autolasten (TCO). Bij een totaallast van 500 euro per maand en een premie van 80 euro zit je op 16 procent. De verzekering is daarmee een van de minder dominante, maar wel stuurbare posten: door jaarlijks te vergelijken en je dekking aan te passen aan de waarde van je auto kun je hier direct op besparen, zonder andere kosten te raken.
Wat is de MRB in 2026 voor een gewone benzineauto?
De motorrijtuigenbelasting voor een benzineauto van circa 1.300 kg bedraagt in 2026 gemiddeld 33 tot 43 euro per maand (100 tot 130 euro per kwartaal), inclusief provinciale opcenten. De exacte hoogte hangt af van het gewicht van de auto, je provincie en de brandstofsoort. Per 1 januari 2026 zijn de MRB-tarieven verhoogd met een inflatiecorrectie van 2,9 procent. Elektrische auto’s betalen nu 70 procent van het normale benzine-tarief, wat een forse stijging is ten opzichte van de vrijwel volledige vrijstelling van voorgaande jaren.
Is een elektrische auto in 2026 goedkoper per maand dan een benzineauto?
Dat hangt af van hoe je rekent. Op brandstof en onderhoud is een EV goedkoper: elektrisch rijden kost 4 tot 6 cent per kilometer thuis, tegenover 10 tot 14 cent voor benzine, en het onderhoud is gemiddeld 30 tot 50 procent goedkoper. Maar een nieuwe EV heeft hogere afschrijving en duurder is ook de aanschafprijs. De MRB-vrijstelling geldt niet meer volledig. De totale maandlasten van een EV en een vergelijkbare benzineauto liggen in 2026 dichter bij elkaar dan vijf jaar geleden — het voordeel van de EV is pas significant bij een hoog jaarkilometrage (boven de 20.000 km) of over een langere eigendomsperiode.
Hoe verlaag ik mijn totale autolasten per maand zonder van auto te wisselen?
Er zijn vier directe ingrepen: vergelijk je autoverzekering jaarlijks en pas het dekkingsniveau aan op de actuele waarde van je auto (besparing 50 tot 200 euro per jaar); corrigeer je kilometeropgave bij de verzekeraar als je minder rijdt dan opgegeven; rij anticiperend en houd banden op spanning voor 10 tot 15 procent brandstofbesparing; en laat je onderhoud bij een vrije garage doen voor 20 tot 35 procent kostenbesparing per beurt. Gecombineerd kan dit oplopen tot 50 tot 120 euro minder per maand.
Hoe berekent het Nibud de autokosten per maand?
Het Nibud berekent autokosten per maand op basis van vaste lasten (afschrijving, verzekering, wegenbelasting, basisonderhoud) en variabele lasten (brandstof, banden, reparaties) opgeteld over een representatief jaar en gedeeld door twaalf. De uitkomsten variëren sterk per autoklasse. Voor de compacte klasse rekent het Nibud in 2026 met circa 108 euro afschrijving, 39 euro MRB en 123 euro brandstof als basiscomponenten. De complete rekentool vind je op de website van het Nibud.
Tekst geoptimaliseerd in mei 2026.










